Vodafone’dan birine reklam diğerine bülten

v reklamGazeteler yaşasın geri kalan herkes ölsün.

Düsturumuz bu. 

Vodafone gazetelerin birinci sayfalarından anonsu arka sayfanın tamamına yakınına reklam vermiş. Basının diğer bölümüne de bülten düşmüş. Basının diğer bölümü bültenleri etkin bir biçimde anlayıp okur kitlesine anlatacak ve şirketlerin daha iyi kullanılmasını sağlaycak. Bu arada gazeteler şirin tontiş abilerin reklamlarını ortalama 50-100 bin dolaran basarak  bu kocaman şirketlere prestij kazandıracak.

Onlar yapmaktan utanmıyorsa ben de yazmaktan utanmıyorum. Ben yine görevimi yaparak burada geçen bilgileri sizlerle paylaşayım:

Bilindiği üzere tarifelerin en önemli özellikleri sizlere kullanamayacağınız kadar çok dakika verip aslında kazanmamaları gerektiği kadar çok parayı sizden istemekti. Sizler ayda niye 100 TL’nin üstünde ücret veriyorum diye sorduğunuzda çünkü 85 bin dakika konuşma süresi 110 milyar SMS hakkı gibi cevaplar alıyordunuz. Bir insanın telefonla aylık konuşma süresi zaten belli. Fazlasını konuştuğunuzda da Avea’nın bundan yıllar önce yaptığı gibi adil kullanılmadığını ileri sürerek insanların elinden parasını verdikleri dakikaları alıyorsunuz. Kullanılmayan dakikalar bir sonraki aya geçmiyor ki sonra aksilik çıkmasın…

Vodafone, faturalı abonelerin kullanılmayan dakikalarını bir sonraki aya devreden yeni tarifeler yaratmış. Vodafone’un yeni Devreden Tarife portföyü ile o ay içinde kullanılmayan dakikalar yanmıyor ve bir sonraki aya devrediyormuş.

Devreden Tarifeler ile Vodafone faturalı aboneleri, paketlerinde yer alan ve ay içinde kullanamadıkları dakikaları artık bir sonraki ay kullanabiliyor. Tarifedeki o aya ait dakikalar bittiğinde, önceki aydan devreden dakikalar kullanıma açılıyor. Kullancılara o ay içindeki ve önceki aydan devreden dakikaları bitmedikçe fatura aşım ücreti yansıtılmıyor.

Buradaki ilüzyon nedir? Tarifeler sadece bir ay devrediyor. Neden? Çünkü devreden dakikayı kullanabilmeniz için o ay satın alınmış paketinizin dakikalarını bitirmeniz lazım. Yani başta anlattığımız oyunu Vodafone bir ay uzatmış oluyor. Gazetelere yüksek ücretlerle verilen reklamlarda söylendiği gibi sizin biriken dakikalar üst üste toplanacak toplanacak günün birinde artık hiç para vermeden yıllarca konuşacaksınız gibi bir durum yok. Her ay başı silinirken artık iki ayda bir silinecek.

Bu arada bültenlerde eksik gelen bilgilerin klasiği bununla da geldi. Az önce reklamları seyrederken alttan jet hızıyla geçen yazılar sayesinde farkına ardım ki dakikalar bir ay olsun yanmasın diyorsanın 12 ay boyunca bir yere gidersem şerefsizim şeklinde taahhüt vermeniz veya son 30 gün içinde numaranızı taşıyarak Vodafone’a gelmiş olmanız lazım.

Yani doğru bilgi sadece reklamların içine konuyor bütenlerin içine değil…