Milletvekillerinin “cebine” ne ödüyoruz?

Milletvekillerinin telefon giderleriyle kısa mesaj ücretleri de TBMM tarafından karşılanıyor. Bunu zaten biliyorsunuzdur. Peki ne kadar ödeniyor? Maaşlarının iki katı ücreti kadar olan 24 bin TL. Şimdi gelin bir milletvekili nasıl 24 bin TL’lik konuşabilir bunu bulmaya çalışalım…

Diyelim ki Turkcell Platinum paketini seçtiler. Ayda 4 bin dakika her yöne arıyorlar. Turkcelllilerle 4 bin dakika konuşuyorlr. 4 gigabayt internet alıyorlar. 60 dakika yurt dışını arıyor, yurt dışına çıktıklarında da 60 dakika aranıyorlar. Her yöne 4 bin SMS gönderme imkanına sahipler. Bunların hepsi 169 TL. Eğer bir yıl boyunca ben bunu alırım diyorsanız 149 TL. Eğer bunu bitirebilen bir insanım diyorsanız ben size saygı duyarım. Çünkü 8 bin dakika yaklaşık 134 saat yani yaklaşık 5.5 gün yapıyor. Eğer uykuyu da içine koyarsanız 10 gün boyunca hiç durmadan telefonda konuşmanız anlamına geliyor. Ha bu arada 4 gigabayt interneti bitirecek ve 4 bin de SMS atacaksınız.

Diyelim ki bunu yaptınız 169 liraya. Geriye kalan 23.831 TL’ye ne yapacaksınız? Kalandan biraz karasal hatlara gidelim: 300 TL’ye her yöne 5.000 paketi alabiliyorsunuz Türk Telekom’dan. E o da bitti. Bir de internet alın üstüne diyeceğim ama onu zaten meclisin sansürlü, gey ve lezbiyen internet sitelerine giremeyen internet bağlantısından kullanıyorsunuz.

E peki sevgili milletvekilleri siz geriye kadar 23 bin 531 TL ile ne yapıyorsunuz?

Bir habere göre vatandaşa atılacak tanıtım SMS’lerinin de parası bu bütçeye dahil edilecekmiş. O zaman? Haydi bunun da fiyatını Avea’dan verelim: 100 bin kişiye SMS attığınız zaman yaklaşık 7 bin TL’ye geliyormuş SMS ücreti.

Deyin ki sekreter… Danışman… Anneanne… Cicianne. Geriye kalan paraya ben bir anlam veremiyorum.