Milli Güvenlik Kurulu yapay zeka tartıştı

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Türkiye Cumhuriyeti’nin milli güvenlik politikalarının belirlenmesi, uygulanması ve koordinasyonu amacıyla oluşturulan en yüksek danışma organıdır. MGK, ülkenin iç ve dış güvenliğiyle ilgili konularda hükümete önerilerde bulunur ve devletin güvenlik politikalarının yönlendirilmesinde önemli bir rol oynar.

Geçtiğimiz günlerde MGK, yapay zeka konusunda bir açıklama yaptı. İçinde yapay zeka geçmesi biraz tuhafıma gitti. İşte noktasına virgülüne dokunmadan o yapay zeka maddesi:

YAPAY ZEKÂ ALANINDA KAYDEDİLEN İLERLEMENİN, İNSANLIK TARİHİNDE YENİ BİR MERHALEYE GEÇİLMESİNİ MÜMKÜN KILABİLECEK BÜYÜK FIRSATLAR SUNDUĞUNA; BUNUNLA BİRLİKTE, BAHSE KONU SAHADAKİ POTANSİYELİN BİRTAKIM SINAMALARI VE SİBER ALANDA OLUŞAN YENİ TEHDİTLERİ DE BERABERİNDE GETİRECEĞİNE DİKKAT ÇEKİLMİŞTİR. TÜRKİYE’NİN, YAPAY ZEKÂ ÇALIŞMALARININ İLMÎ, ASKERÎ, İKTİSADİ VE İÇTİMAİ NETİCELERİNE HAZIRLIKLI OLMASININ VE BU ALANDA İLERİ KABİLİYETLER GELİŞTİRMESİNİN ÖNEM VE ÖNCELİĞİNE İŞARET EDİLMİŞTİR.

Cumhurbaşkanı, eser sayıda yardımcısı, bir o kadar bakan ve askerler şu konuya bir bakalım diyorlar. Bu konuya asker ve ülke güvenliği açısından bakacaksanız bakın. Ama önce birkaç doğru bakanı bir araya getirin de yapay zeka Türkiye’de nasıl gelişir insanlar bu konuda nasıl daha iyi bir şeyler geliştirir de dünyayala yarışır, biz LLM geliştiren insanların etki ve tahakkümü altında nasıl kalmayız onu tartışın…

Şu andaki gündem güvenlik değil daha hızlanmaya başlamamış trenin önemli bir parçası nasıl oluruz olmalı. Çünkü ben adım gibi eminim yine bir tren daha kaçacak ve biz arkasından kara tren gecikir şarkıları söyleyeceğiz…