Ekran yerine gözlük kullanan laptop

Bilgisayar sürekli dönüşmeye çalışıyor. Masa üstünden kucaklara indi, oradan tabletimsi cihazlara geçiş yapmaya çalıştı. Ve hep yeni bir çıkış, yeni bir model aradı. Belki de o aranan modeli Sightful şirketi buldu.

Sightful, günlük yaşama mekansal bilişim gücünü getiren en iyi üretkenlik dizüstü bilgisayarı olan Spacetop G1’i tanıttı. Spacetop G1, bir dizüstü bilgisayarın tanıdıklığını ve faydasını mekansal bilişimin gücüyle birleştiren ilk cihaz. 13 inç LCD yerine 100 inç sanal bir çalışma alanıyla, her yerden çalışma dünyası için tasarlanan Spacetop G1, kullanıcılara en çok ihtiyaç duydukları şeyi, her yerde en iyi çalışmalarını yapacak alanı sunuyor.

48 TOPS AI hesaplama gücüyle birleşen bu cihaz, on yıllardır yalnızca kademeli değişim gören dizüstü bilgisayar pazarında bir değişim yaratıyor. Yeni Spacetop G1, 2024’ün ilerleyen dönemlerinde 1.900 dolar karşılığında piyasaya sürülecek. Müşteriler şu anda sightful.com adresinde 100 dolar karşılığında ön rezervasyon yapabilecekler.

İşte cihazın en önemli özellikleri:

  • Taşınabilirlik için tasarlandı: Dahili, iyi korunmuş AR gözlükleri ile Spacetop, tamamen entegre bir AR güç merkezi. İhtiyaç duyulan her yerde çalışmaya hazır. İnce profil ve hafif donanım, kullanıcıların Spacetop’u kolayca standart bir dizüstü bilgisayar kılıfına sığdırmasını sağlıyor.
  • Şık, rahat ve otomatik kararan AR gözlükleri: Uzun süreli kullanım için tasarlanmış hafif AR gözlükleri, şık görünümleriyle kullanıcıların çalışmalarının öne çıkmasını sağlıyor. Parlak veya güneşli ortamlarda otomatik kararma, odaklanmayı artırıyor., Her yerde kayıpsız metin okunabilirliği mümkün hale getiriyor.
  • Genişletilmiş performans ve üretkenlik özellikleri: G1, 8 saatlik pil ömrü, yüzde 70 daha hızlı yeni Qualcomm yonga seti, 90hz optik yenileme hızı – tümü 100 inçlik sanal tuval ile çıkıyor.
  • Mekansal AI için tasarlandı: Yerleşik AI işlevselliği, AI araçları için sonsuz çalışma alanı ve fiziksel bağlam farkındalığı ile Spacetop, diğer hiçbir cihazın yapamayacağı şekilde AI’dan yararlanmak üzere tasarlandı.

Sightful CEO’su ve Kurucu Ortağı Tamir Berliner, “İnsanları zaman ve mekânın kısıtlamalarından kurtarmak için Spacetop’u tanıttık, çünkü insanların 14” ekranlara hapsolması gerektiğine inanmıyoruz” dedi: “AR gözlüklerinin ilk adım olduğuna ve fiziksel gerçekliğin her zaman sınırlayıcı faktör olduğuna – hantal, rahatsız başlıklar, sınırlı pil ve işlem gücü ile günlük AR için henüz inşa edilmemiş bir dünya olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle, dünyadaki lider şirketlerle işbirliği yaparak en keyifli ürünü sunmak ve dünyanın en iyi dizüstü bilgisayarını yaratmak için çalışıyoruz…”

G1 Spacetop, Sightful’ın sağlam ortak ağına da işaret ediyor. Qualcomm, Wistron ve XREAL gibi en iyi sınıf ortakları ile büyümeye devam ediyor. Bu ortaklar, Spacetop’un donanımı ve üretimi için hayati öneme sahiptir.

Qualcomm Technologies, Inc. Ürün Yönetimi Kıdemli Direktörü Said Bakadir, “Qualcomm, on yılı aşkın süredir XR endüstrisini desteklemeye kararlı bir öncü olmuştur. Sightful’un Spacetop Gen 1’ine güç sağladığımız için gurur duyuyoruz ve mekansal bilişim için tüketici teknolojisini geliştirmeye çalışıyoruz.” dedi.

Deutsche Telekom AG XR İnovasyon Lideri Sven von Aschwege, “Spacetop, uzun zamandır pazara giren en heyecan verici dizüstü bilgisayar. 100” sanal çalışma alanından 5G bağlantısına ve rahat ve çekici tasarımına kadar, Spacetop G1 nihayet mahremiyet, üretkenlik ve mekansal bilişimin vaatlerini inanılmaz derecede iyi tasarlanmış bir üründe bir araya getiriyor ve bugün herkesin kullanımına sunuyor. Bu, en iyi 5G ağı ile birleştiğinde mobil çalışma biçimini değiştirecek cihazdır.” dedi.

Spacetop G1, sightful.com adresinde 100 $ karşılığında rezerve edilebilir ve Ekim 2024’te 1900 $ karşılığında sevk edilecektir. İlgilenen müşteriler sightful.com adresinden bir Spacetop satın alabilirler.

Sightful da kim oluyor?

Spacetop’un yaratıcısı Sightful, dünyanın ilk Artırılmış Gerçeklik dizüstü bilgisayarı. Dijital ve fizikselin eşit olduğu ve tek bir uyumlu gerçeklik oluşturduğu bir dünyayı dönüştürmeye adanmış bir mekansal bilişim şirketi. Her yerden çalışma hareketinden yola çıkan Sightful, mekansal arayüz uzmanları Tamir Berliner (PrimeSense – Apple tarafından satın alındı, Magic Leap) ve Tomer Kahan (Broadcom, N-trig – Microsoft tarafından satın alındı, Magic Leap) tarafından kurulmuştur. Sightful, ürün yönetimi, UX/UI, çekirdek yazılım, bulut, uygulamalar, pazarlama, bilgisayarla görme, yapay zeka, sistemler ve tasarım konularında uzmanlığa sahip hızla büyüyen 70’den fazla çalışanı ve en iyi sınıf üretim ortaklarıyla bir araya gelmiştir. Sightful yatırımcıları arasında Corner Ventures, Aleph ve diğerleri yer almakta olup, merkez ofisi Tel Aviv, İsrail’de ve Palo Alto, New York, Tayvan ve Singapur’da ofisleri bulunmaktadır.