Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, yer altı dünyasının ünlü isimleri Peker kardeşlere ait malikanenin çok yakınında bulunan ve üzerinde baz antenleri ve çanak vericilere benzeyen cihazların kurulu olduğu şüpheli araç, uzun süre çevredeki vatandaşları tedirgin edince aracın, MİT yada güvenlik güçlerine ait olmadığını ve söz konusu aracın sadece sabitlenmiş bir mobil baz istasyonu olduğunu belirlendi.

Dünyaca ünlü Cunda adasının Ayvalık merkezine bakan yarımadasının tepesine hakim noktada bulunan Sedat ve Vedat Peker kardeşlere ait olan malikanenin hemen yakınında yaklaşık 5-6 aydır park halindeki araç, söz konusu yarımadada bulunan Poyraz Sitesi sakinlerinin dikkatinden kaçmadı. Site sakinlerinin aylardır sahiplerinin gelip almasını beklediği panelvan aracın, Peker kardeşlere yönelik operasyonlar kapsamında MİT veya güvenlik güçlerine ait olabileceğini düşündükleri için söz konusu aracın varlığından resmi mercilerle haber vermedikleri öğrenildi. Üzerinde baz istasyonu antenleri ve çanak uydusuna benzeyen cihazların bulunduğu modern ve tam donanımlı araçla ilgili gelen ihbarı değerlendiren İHA muhabiri, aracın bulunduğu tepede yaptığı incelemelerde, aracın tekerleklerinin takozlar üzerine alındığını fark etti.

34 TL 7041 plakalı 2011 model beyaz renkli panelvandan çıkan bir kablonun toprak altından gizlenerek Peker kardeşlere ait malikanenin hemen önünde bulunan elektrik direğine uzandığı görüldü. Sitedeki hiçbir sakinin aracı bırakanları görmediklerini ve aracı sonradan fark ettiklerini söylemesi kafalardaki soru işaretlerini artırınca, söz konusu aracın kime ait olduğunu araştıran muhabirimiz, aracın MİT yada Emniyet güçlerine ait olmadığını tespit etti.

Poyraz Sitesi sakinlerinden birinin panelvanın bulunduğu tepenin biraz daha altlarında yaklaşık 8 ay kadar önce bir GSM Operatörü firmaya ait baz istasyonunun bulunduğu bir direk olduğunu ancak uzun süren yargı aşamasından sonra söz konusu direk ve baz istasyonunun kaldırıldığına ilişkin sözlerinin ardından, yapılan araştırmada, söz konusu panelvanın İstanbul’da bir GSM operatörü tarafından kiralanmış olduğu ve aynı firma tarafından mobil baz istasyonu olarak kullanıldığı ortaya çıktı. Ancak, mobil baz istasyonlarının seyir halinde kullanıldığı bilinirken, Peker kardeşlerin malikanesine çok yakın noktada aylarca terk edilmiş olarak beklemesinin nedeni ise ortaya ilginç bir sonuç daha çıkardı.

İlgili kanunun mevzuat hükümlerince mahkeme kararı ile kaldırılan bir baz istasyonunun bulunduğu alana yeni bir baz istasyonu kurulması hemen hemen mümkün olmadığı için, söz konusu firma sabit olmayan mobil baz istasyonunu bu bölgeye park ederek, bu noktadaki sorunu böylelikle çözmüş oldu.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.