Turkcell’de Ukrayna krizi şimdilik atlatıldı

Turkcell geçtiğimiz aylarda sessiz sedasız bir kriz yaşadı. Ukrayna’da yatırımı bulunan Turkcell, oradaki ortaklığının gereksinimleri kapsamında 150 milyon dolarlık bir ödeme yapmak zorundaydı. Ne var Turkcell’in yabancı ortakları bu ödemeyi yapma konusunda çok da istekli gözükmedi. Çeyrek açıklamalarında Süreyya Ciliv bu konudaki sıkıntısını gizlemekte zorlandı, ama sorunun çözüleceği inancını kaybetmeyeceğini de belirtti.

Karamehmet, Altimo ve Telia Sonera arasında üstü kapalı bir biçimde basına da yansıyan karşılıklı atışma mesajlarında suçlamalar birbirini kovaladı. Bir kesim üstü kapalı bir biçimde Altimo ve Telenor’un da Ukrayna’da Life’a rakip olabilecek Beeline isimli bir GSM şirketi sahibi olması yüzünden ödemenin yapılmadığı söyledi. 150 milyon dolarlık ödeme yapılmayınca Ukrayna Life yatırımı zayıflayacak, Beeline burada daha geniş hareket imkanı kazanacaktı.

Konunun diğer taraflarından sızan açıklamalarda ise durumun ifade edildiği gibi olmadığı, verilmekte olan 150 milyon doların verilme sebebinin ortakları tatmin etmediği dile getirildi. Tabii ki söylenmeyenlerin içinde hala çözülememiş olan yönetim kurulu dağılımı ve bağımsız üyenin kimliği ve akıbeti de var. Zaten aynı sebeplerden dolayı ortakları 2011 yılının başından bu yana kar paylarını alamıyor.

Yine edinilen duyumlara göre işin içine SPK da girerek bu ödemelerin yapılması için kimlerin karar verebileceği konusu tekrar masaya yatırıldı. Alınan kararların ardından geçtiğimiz hafta ortasında Turkcell yetkililerinin Ukrayna’ya gittiği mesajlarını gördük. Üst düzey yetkililerinin Türkiye’ye dönmesinin ardından 6 Nisan’da 150 milyon dolarlık ödemenin yapıldığı ortaya çıktı.

9 Haziran Pazartesi günü saat 09:31’de Kamu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada 150 milyon dolarlık ödemenin yapıldığı müjdelendi.