Mobil dünya windows Mobile için şimdiden 50 bin yazılım geliştirdi

Mobil dünya windows Mobile için şimdiden 50 bin yazılım geliştirdi

Windows Phone 7 uygulama sayısını artırarak 2012’de fark yaratacağa benziyor. Diğer piyasa lideri iOS ve Android sistemlerine bakıldığı zaman pazarda oldukça ufak bir konumu var ancak son zamanlarda atağa geçmiş durumda. Son bir yıl içinde 40 bin uygulamanın çıktığı Windows’un buna ek olarak sadece son 1 ayda 10 bin civarı uygulamaya sahip olması bu alana önemli bir giriş yaptığının göstergesi.

RIM’in yaptığı hataya düşmeyen Windows, iOS ve Android’ten sonra uygulaması en çok indirilen yazılım konumunda. Tüm yazılımlara ait uygulama sayısının çok yakında 1 milyona ulaşması bekleniyor. Bu sayının içinde atıl uygulamalar da muhakkak vardır ama genel resme bakılacak olursa mobil uygulama pazarı hızla büyüdüğünün ve internetteki bilgi ve kaynak kirliliğinin bu uygulamalarla filtreleneceği günlerin habercisi konumunda.

Avi Greengart of Current Analysis’ten gelen açıklamada Windows’un şu anki 50 binlik uygulama rakamının oldukça önemli bir mihenk taşı olduğu belirtildi. Uygulama platformlarının sahip olduğu uygulama sayısının artık önemli bir kriter olduğu aşikar. Kullanıcılar uygulama desteğinin doluluğuna göre seçim yaptıkları için de Windows’un şansı giderek artacağa benziyor.

Mobil pazarında araştırma yapan Mobilewalla adlı firmanın çalışmasının sonuçlarına göre iOS’in uygulama sayısının 338 binden 590 bin civarına, Android’in 115 binden 320 bin civarına ulaştığı belirtiliyor. Windows da 50 bini geçen uygulama sayısıyla toplam uygulama sayısının yakın gelecekte 1 milyona ulaşılmasına yardımcı olacağa benziyor.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş