CEOların ağzından 2011: Süreyya Ciliv

CEOların ağzından 2011: Süreyya Ciliv

Turkcell Genel Müdürüü Süreyya Ciliv bir yılın değerlendirmesini soru ve cevaplarla yaptı… İşte Süreyya Ciliv’in dilinden 2011:

Turkcell için 2011 yılının değerlendirmesini yapar mısınız?
Sene başında öngördüğümüz gibi, müşteri memnuniyetine yönelik yaptığımız yatırımlar ve yenilikçi teklifler ile 2011’de büyümemizi sürdürdük. 2007 yılından bu yana, Türkiye’nin ve pazarın yüksek büyüme potansiyeline inanarak yaptığımız 3G ve fiber optik yatırımlarımız sayesinde mobilite, internet, akıllı cihaz ve uygulama alanlarındaki liderliğimizi sürdürerek müşterilerimiz ve Türkiye için değer yaratmaya devam ettik. Mobil internetin gelişimi konusunda çizdiğimiz yolda emin adımlarla yürüyoruz.
2011 yılında ülkemiz adına, Turkcell adına gurur verici işlere imza attık. 2011 Nisanında Turkcell Europe ile Almanya pazarındaki operasyonumuza start verdik. Kısa zamanda çok büyük bir ilgi ile karşılandık Almanya’da. New York Borsası’ndaki 10. yılımızı New York’ta, Türkiye ve Turkcell bayraklarının dalgalandığı NYSE binasında kutladık. Yine 2011’de “Turkcell MobilŞirket” vizyonumuz start aldı. Şirketlerimize mobil iletişimin sağladığı olanakları tanıtmak ve danışmanlık vererek yaşayacakları teknolojik dönüşümü kolaylaştırmak için yoğun bir çaba içerisindeyiz. Anadolu’yu geziyoruz ve binlerce şirketimize bu vizyonu anlatmayı hedefliyoruz. Özellikle açılan yeni çağrı merkezleri ile sektörümüzün istihdama katkısı daha da belirginleşti. Biz de hem var olan merkezlerimize yeni alımlar yaparak hem de Karaman, Artvin gibi yeni lokasyonlarımızı hayata geçirerek istihdam yaratmaya devam ettik.
Ayrıca altyapı yatırımlarımız da sürdü 2011 yılında. Turkcell Superonline ile evlere kadar saniyede 1000 Megabit internet hızımız ile, Türkiye’yi dünyada ilk 10 ülke arasına soktuk. 73 kente ve 28 bin km’yi aşkın fiber altyapıya ulaştık.

Turkcell’in hedefleri nelerdi, nasıl tuttu?
Türkiye 2011’in ilk çeyreğinde dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi oldu. İkinci çeyreğinde de ikinci sıradaydık. Bu manada global trendden ayrı ilerleyen pozitif seyir mutluluk vericidir. Ama Turkcell olarak, her zaman kısa vadeli hedefler yerine vizyonumuzun gösterdiği yönde uzun soluklu hedefler belirlemeyi tercih ettik. Mesela 2007 yılından bu yana, Türkiye’nin ve pazarın yüksek büyüme potansiyeline inanarak yaptığımız 3G ve fiber optik yatırımlarımız sayesinde ülkemiz bugün dünyanın en iyi altyapılarından birine sahip. Bu altyapı sayesinde bugün sektörümüz mobilite, internet, akıllı cihaz ve uygulama alanlarında etkileyici bir hareketliliğe sahne oluyor.

Şirket olarak bu yılı ne kadarlık bir ciro ile kapatmayı hedefliyorsunuz, 2012’de ne kadarlık bir ciro bekliyorsunuz?
2011 yılının dördünc çeyreğinde, gelir ve AVFÖK’ün bir önceki yıla göre nominal bazda artmasını bekliyoruz. Daha önce paylaştığımız gibi, 2011 yılında gelir için 9.300-9.600 milyon TL ve AVFÖK için 2.900-3.050 milyon TL olan hedef aralıklarının gerçekleşmesi beklentimizi koruyoruz.
Gelecek yıllarla ilgili olarak hem ülkemiz hem de sektörümüzdeki büyüme trendi nedeniyle iyimseriz. 2012 yılıyla ilgili bütçe çalışmalarımız devam ediyor. 2012 ile ilgili beklentilerimizi önümüzdeki dönemde kamuoyu ile paylaşacağız.

2012 yılında sektörde ne gibi değişiklikler bekleniyor?
Sektörümüzde mobilite, internet ve yakınsama geçen sene olduğu gibi önümüzdeki dönemde de anahtar konumda. Medya, internet, finans, sağlık gibi farklı sektörlerde mobil internete bağlı olarak başlayan yeni açılımlar, hareketlenmeler aynı hızla devam ediyor. Önümüzdeki yıl ve sonraki dönemde internet mobil olarak çok daha geniş kitlelere ulaşıyor olacak. Akıllı cihazlarla artık cep telefonları bilgisayarımız, cüzdanımız, televizyonumuz, sağlık monitörümüz, müzik çalarımız, oyun konsollarımız haline geldiler. Diğer taraftan mobil servis ve uygulamalar dünyasında sonsuz bir olasılık yelpazesi söz konusu. Hiç tahmin edemediğimiz teknolojiler de geliştirilip, hayatımızın parçası olabilirler. Ama net olarak görünen bir şey var ki akıllı cihazlar çok daha fazla bir şekilde hayatımızın içinde yer alacaklar. Mobil internete artan bir ilgi var. Mobil internette kullanım bazında birim fiyatlar bir yılda %32 oranında düştü, abone başı mobil internet kullanımı %67 oranında artış gösterdi. Artık müşterilerimiz daha avantajlı fiyatlara daha çok mobil internetin tadını çıkarıyorlar. Bu seyrin önümüzdeki dönemde de devam edeceğini öngörüyoruz.
Önümüzdeki dönemde Turkcell olarak 34.4 milyon müşterimizle birlikte “Hayat Paylaşınca Güzel” diyecek ve “Paylaşma” kavramını odağımıza alacağız. Çünkü mobil iletişim teknolojilerinin ve iletişim alışkanlıklarının geldiği son noktada “Paylaşma, sevgi, birarada çalışma, işbirliği” kavramları daha önce hiç olmadığı kadar geniş ve özel bir anlama sahip.

Sektörünüzde 2012 yılında nasıl değişimler bekliyorsunuz?
Beklentilerim oldukça olumlu. Hükümetimiz teknoloji, inovasyon ve girişimcilik gibi konularda her an işbirliğine açık. Bu teşvik ortamı sektörümüzü olumlu yönde etkileyecektir. Biz istiyoruz ki, Çukurova’daki bir çiftçimiz mobil iletişimin nimetlerinden faydalanarak verimini katlasın, Güneydoğu’da doktora ulaşamayan hastalarımız cep telefonu sayesinde binlerce kilometre uzaktaki doktoruna muayene olsun, taksicilerimiz araç takip sistemi sayesinde can güvenliğiyle işini yapsın, çocuğunun harçlığı biten anne cepten anında oğluna para gönderebilsin… Mobil internetin, akıllı cihazların 2012 yılında daha çok kullanılacağını ve daha çok müşterimizin hayatını bu şekilde kolaylaştıracağımızı öngörüyorum.

Önümüzdeki yıl için sizce şirketlerin hazır olması gereken yeni gelişmeler ne olacak?
Daha düne kadar hayatımızda olmayan bulut bilişim, mobil uygulamalar ve diğer yeniliklere adapte olan, teknolojik dönüşümü yaşayan şirketler rekabette bir adım öne geçiyor. İşte bu noktada gelin hep birlikte teknolojik dönüşümün bir parçası olalım; şirketlerimizi, ekonomimizi, ülkemizi çok daha iyi yerlere getirelim, küresel rekabette kendimize sağlam bir yer edinelim diyorum. Turkcell bugün dünyanın en iyi teknolojik altyapılarından birine sahip. Size dönüşüm için gerekli zemini ve bu süreçte gereken tüm desteği sunmaya hazırız.

2012 yılında dünya ekonomisinde ne gibi değişiklikler yaşanacak?
Amerika ve özellikle Avrupa’daki ekonomik sıkıntılar çok kısa sürede ortadan kalkmasını beklemek doğru olmaz. Avrupa’daki sıkıntıların çevre ülkelere de etkileri mutlaka olacaktır. Ancak ülkemizin farklı bir yönelimi ve farklı bir hikayesi olduğu da bir gerçek.
Hali hazırda dünyanın Çin gibi bir devden sonra en hızlı büyüyen 2. ekonomisine sahibiz. Bu dinamizmdeki temel sebep insanımızın potansiyeli. Türkiye ve Türkiye’de çalışan insanlar başarıya ve özellikle de uluslar arası alandaki başarılara daha aç, bu nedenle daha hırslı. Türkiye güzel bir dalga yakaladı ve yaşanan krizlere rağmen gelişmeye devam ediyoruz.
Türkiye’nin gelişmesi demek ekonomimizin gelişmesi demek. Ekonomimizin gelişmesi ise her alanda, her sektörde şirketlerimizin gelişmesine, güçlenmesine bağlı. Ben sadece bilişimde değil her sektörde global şirketlerle rekabet edecek güçlü şirketler ve markalar çıkarmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu da teknolojiyi, özellikle de “yeni dünya”yı şekillendiren mobil teknolojileri etkin bir şekilde kullanmayı gerektiriyor.
Turkcell’in genişbant vizyonu ve altyapı yatırımları sayesinde Türkiye’de insanlarımızın, şirketlerimizin, kurumlarımızın elinde, sahip oldukları gerçek potansiyeli açığa çıkarmalarına imkan veren müthiş bir fırsat eşitliği var.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş