Mobil ödeme olimpiyata damga vuracak

Samsung Electronics ve Visa, en yeni akıllı telefon Samsung GALAXY S III’ün, “2012 Londra Olimpiyatları”nda, Samsung’un Olimpiyat Oyunları telefonu olacağını açıkladı.

Samsung ve Visa’nın sponsor olduğu atletlere ve bu hizmeti deneyimlemek üzere seçilen kullanıcılara Visa’nın mobil ödeme uygulaması Visa payWave yüklenmiş özel sürüm GALAXY S III cihazları verilecek. Bu sayede kullanıcılar Londra’daki binlerce noktada ödemelerini sadece telefonlarını kullanarak gerçekleştirerek, alışveriş yapabilme olanağını elde edecekler.

Samsung’un Londra 2012 Olimpiyat oyunları için tasarlanan Olimpiyat Oyunları telefonu GALAXY S III, mobil ticari ödemeleri tüm dünya genelinde yaygınlaştırmak için birlikte çalışan bu iki Olimpiyat sponsorunun ortaklığında, Yakın Alan İletişim (Near Field Communication – NFC) ödeme özelliğini hayata geçiriyor.

Visa payWave mobil ile kullanıcıların ödeme yapmak için mobil cihazlarında Visa simgesini seçip telefonlarını temassız ödeme terminaline doğru tutmaları yeterli. 20 Sterlin’i aşan ödemeler için şifre girilmesi gerekliliği bulunuyor. Uygulama, müşterilere işlem geçmişlerini kontrol etme ve hesap bakiyelerini görme olanağını da sağlıyor.

NFC teknolojisi ödeme ağları, bankalar, satıcılar, mobil cihaz üreticileri ve mobil ağ operatörleri tarafından mobil ödemeler için küresel standart olarak benimsenmiştir.

Berg Insight tarafından yayınlanan rapora göre dünya genelinde bir yılda satılan NFC donanımlı cihazların sayısı 2011 yılında 10 kat artarak 30 milyon cihaza ulaştı. Bu sayının 2016 yılında 700 milyon’a ulaşacağı öngörülüyor. Ayrıca, Juniper Research’e göre önümüzdeki 18 ay içinde tahminen 20 ülkede NFC hizmetleri başlatılacak ve 2014 yılında yıllık işlem hacmi 50 milyar dolara yaklaşacak.