Müdürler sosyal medyayı niye kendi kullanmıyor

Twitter NinjaSosyal medya, her şeyden önce bir medya. İnsanların kendilerini ifade edebilecekleri bir alan. Ama özellikle büyük şirketlerin orta derecenin üstü çalışanları sosyal medya hesaplarını şirket reklamı olarak kullanıyorlar. Konu gerçekten özellikle bu insanlar için vahim bir yere doğru gidiyor. Ama bu yöneticiler arkalarındaki hayat gerçekliklerinden uzak sosyal medya danışmanları yüzünden kendilerini hor kullandırtıyorlar. Bu konudaki fikirlerin birkaçından oluşan maddeyi sizlerle paylaşmak istedim:

  1. Üst düzey yöneticiler sanılanın ve onlara söylenenin aksine akıllı ve empati kurmayı bilen insanlardır. Bu yüzden kim ne derse desin, aslında kendi hesaplarına yazabilecek kadar akıllıdırlar. Onları bunun tesine bu kadar kolay ikna eden kişileri de kutlamak lazım.
  2. Bir üst düze yönetici bilmelidir ki sosyal medya uzay adamı mekanı değildir. Orada sıradan insanlar yazarlar, orada sıradan insanlar okurlar. Eğer 20’li yaşlarında bir çocuk bunu idare edebiliyorsa şirketlerin üst düzey yöneticisi zekası ve kalitesindeki insanlar da bu sosyal medyayı yönetebilir.
  3. Sosyal medya hesabınız sizin kendi varlığınızdır. Mesela çocuklarınızla konuşmak için başkalarını devreye sokar mısınız? Annenizle telefonda konuşmak için sekreterinizi devreye sokar mısınız? O zaman halkla konuşmak için neden araya başkalarını sokuyorsunuz? Bence yapmamalısınız.
  4. Eğer sizin adınıza konuşacak “çocuklar” hata yaparlarsa ne yaparsınız? Kesin yapmazlar. Ama ya yaparlarsa? Mesela sevgililerine hava atmak için bunun içine erişebildiklerini gösterme adına bir mesaj yerleştirseler? Veya yanlışlıkla kendi hesaplarına yazmak yerine buraya yazsalar? Kimi suçlayacaksınız? Onları işten atmanız sizin itibarınızı kurtarır mı? Bir de özür diyeme adına “kusura bakmayın oraya benim yerime yazan çocuk böyle yazmış” demek sizi daha çok rezil etmez mi?
  5. Üst düzey yöneticiler farkında olmayabilir ama oraya kendilerinin bilgisi dışında yazılan her şey daha soğuk geliyor
  6. Hesaplarını başkalarına kontrol ettiren bir üst düzey yöneticisi varsa ona asla mesaj atmam. Çünkü mesajlarımın o uzman olmayan küçük kitle tarafından okunması ihtimali beni çok gerer. Soru sormam, sorarsa saati bile söylemem. Çok isterse mail atar ya da telefon açar…
  7. Kendini bu şekilde fade eden üst düzey yöneticileri anlamak da çok kolaydır. Bir anda aptalcasına kendi şirketlerinin reklamlarını yapmaya başlarlar. Sonra biraz daha akıllı gözükmek için kendi sektöründen detaylar vermeye çalışırlar. Bunu da kitabın ortasından alınmış birkaç küçük istatistikle yaparlar. Genelde hiçbir şeye yaramaz bu istatistikler. Haber paylaşmayı bile düşünmezler çünkü haber paylaştıklarında kimin haberini paylaşmadılarsa onların sinirleneceğini söylemiştir küçük bakış açılı sosyal medyacı arkadaşları…

Sevgili üst düzel yöneticilerimiz… Yapmayın. Hesaplarınızı kendiniz yönetin. Bunu yapabilirsiniz…