MÜYAP Anadolu’da fırtınalar estiriyor

MÜYAP Anadolu’da fırtınalar estiriyor

muyapYerel gazeteleri okumak teknoloji konularında çok cidi faydalar sağlıyor. Anadolu’da Bugün gazetesinin haberine göre Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği (MÜ-YAP) ile Müzik Yapımcıları Birliği (MÜYABİR) müzik yayını yapan iş yerlerini denetlemeye çıkmış.Cafeden konfeksiyon mağazasına, ayakkabı dükkanından büfelere kadar yapılacak olan denetimlerde, radyo ve televizyonlardan telif siz müzik dinletenler belirlenerek haklarında kanuni işlem yapmaya başlamış.

Çok sayıda işletmelerin denetleneceği ve telif ücretsiz müzik dinletenlerin hakkında ‘manevi veya mali haklara tecavüz’ iddiasıyla ‘Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na muhalefetten dava açılacağı ifade edilmiş. Dava sonucu izinsiz müzik yayını yapanlara 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılacağı veya para cezası verileceği öğrenilmiş.

MÜYABİR yetkilileri ise umumi mekânlarda televizyondan, radyodan, internetten müzik yayını yapılıyorsa lisans alınma zorunluluğu olduğunu ifade ederek, “Her meslekten insanlar emeklerinin karşılığı olarak para kazanıyor. Sanatçılar da eserlerinden para kazanıyor. Buna da saygı duyulması gerekiyor. Denetimler sonucunda hakkında suç duyurusunda bulunduğumuz iş yeri sahipleri ilgili meslek kuruluşuna bedelini öderlerse biz de davamızdan vazgeçiyoruz.” diye konuşmuş…

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş