Netflix’ten hissedarlarına “korku filmi”

Netflix’in o sürekli gelişen ve büyüyen şirket imajı zarar gördü. Şirket, Nisan-Haziran döneminde dünya çapında 2,7 milyon abone kazandı. Bu sayı, Netflix’in 5 milyon abone öngörüsünün çok altında. Analistler bu abone alımına şaşırdı, bu şaşkınlık borsada hisselerin düşmesine de neden oldu.

Netflix, Haziran ayını 151.6 milyon aboneyle sonlandırdı. Ama karyısında Amazon e Hulu gibi giderek daha ciddileşen rakipler var.

Bu yaz bir miktar ivme kazanmayı beklediğine işaret eden şirket, temmuz ile eylül ayları arasında 7 milyon abone kazanacağını söyledi. Bu iyimserlik, üçüncü sezonu 4 Temmuz’daki sürümünden sonra rekor izleyici çeken “Stranger Things” in büyük popülerliğinden kaynaklanıyor.

Şimdilik Amazon Netflix ayarında değil ama Walt Disney ve Apple kendi  kanallarını başlattıklarında bu ne olacak hep beraber göreceğiz. Savaş bu sonbaharda daha da zorlaşacak. AT&T da önümüzdeki yıl HBO Max ile mücadeleye katılacak ve NBC de video yayınıyla genişlemeyi planlıyor.

Analizlere göre bu aylarda fiyatını artıran Netflix için özellikle ABD pazarında bu fiyata değmeyeceğini düşünüyor kullanıcılar ve abone kazanımları da bu yüzden düşük kalıyor.

Yine de Netflix’e 2009’un sonunda yapılan 10.000 dolarlık yatırım Çarşamba günü 460.000 dolar seviyesine ulaştı.