Nijerya’nın kapsama için 136 milyar dolara ihtiyacı var

Nijerya’nın telekom regülasyon kurumu, mevcut yatırım seviyelerinin kapsama alanını genişletmek ve en son teknolojileri kullanmak için yeterli olmadığını söyledi.

Yetkililer bu hafta, Nijerya’nın telekom ağlarının kapsama alanını genişletmek ve daha modern mobil teknolojiyi kullanabilmek için yaklaşık 136 milyar dolar yatırım yapması gerektiğini söyledi.

The Nation tarafından yayınlanan bir rapora göre , Nijerya Haberleşme Komisyonu CEO’su Umar Dambatta, ülkedeki telekom yatırımlarının geçen yıl 68 milyar dolara ulaştığını ve bağlanan kullanıcı sayısının 172 milyonu aştığını belirtti.

Ülke, 2000 yılında sadece 60 milyon dolar ve 450.000 bağlantıya karşılık geliyor. 2014 yılına kadar, yatırım seviyeleri 32 milyar dolara yükselirken, bağlantılar 151 milyona ulaştı. Raporda, “Nijerya’da 68 milyar dolarlık yatırım çok büyük, ancak hiçbir şekilde dünyanın en hızlı büyüyen telekomünikasyon pazarlarından biri için yeterli değil” dedi.

Yetkililer, 40 milyondan fazla Nijeryalı’nın hâlâ mobil hizmetlere erişemediğini ve ülkenin bazı bölgelerinin hala sadece 2G şebekeleri kapsamında olduğunu dile getirdi.

Dambatta, operatörlerin sürekli artan veri talebini karşılamak için altyapı harcamalarını hızlandırma ihtiyacının, gelecek on yılda 2018’in iki katına çıkması gerektiğini söyledi.