Facebook Analytica skandalı için 5 milyar dolar ceza alabilir

Facebook, Cambridge Analytica skandalının bir parçası olarak 87 milyon kullanıcısının kişisel verilerini kötüye kullanmakla suçlanıyor.

Basında yer alan raporlar, Cambridge Analytica araştırma grubunun 87 milyon Facebook profilinden kişisel ayrıntıları topladığını ve ardından ABD seçmenlerinin oy kullanma modellerini tahmin etmek için bir tahmin edici modelleme aracı oluşturmak için bilgileri kullandığını iddia etmişti. Şirket bunu yalanlamadı.

FTC, öngörüçlen 5 milyar dolarlık para cezasını onaylamak için oylamaya gitti. Cumhuriyetçiler teklifi destekledi ve Demokratlar karşı çıktı. Bazı ABD’li politikacılar rekor kıran para cezasının sosyal medya devini cezalandırmakta yeterince ileri gitmediğini ve ABD’deki veri gizliliğini korumak için daha fazla yapılması gerektiğini söylediler.

Demokrat Senatör Mark Warner, Cuma günü CNBC’ye verdiği demeçte, “Facebook’un tekrarlanan gizlilik ihlalleri göz önüne alındığında, temel yapısal reformların gerekli olduğu açıktır. FTC, kullanıcı gizliliğinin ve verilerinin korunmasını sağlamak için makul güvenlik görevlilerinin yerine getirilememesi ya da istememesi nedeniyle, Kongre’nin harekete geçme zamanı” dedi.

Facebook’tan temsilciler henüz para cezası hakkında yorumda bulunmadı. En son mali raporunda, şirket Cambridge Analytica skandalı muhtemel cezası için 3 milyar dolar tahsis ettiğini belirtmişti.