Huawei’nin yeni işletim sisteminin adı Harmony olacak

Huawei, Trump’ın engelleme hamlesi ve Google’ın attığı adımların ardından yeni çıkaracağını duyurduğu mobil işletim sistemi için çalışmalarının sonuna geldi.

Basında çıkan haberlere göre, Huawei Avrupa’da kendi marka işletim sistemi için “Harmony” adını tescil ettirdi. Ark OS ve Hong Meng olarak da adlandırılan Huawei’nin kendi işletim sistemi, şirketin ABD’de tekrar tekrar yasaklanmasının Google’ın Android işletim sistemine erişimini etkilemeye devam etmesi durumunda hızlıca devreye alınacak.

Huawei’nin tercihi, cep telefonlarının ve tabletlerinin Android hizmetlerini kullanmaya devam etmesini sağlamakla birlikte, Başkan Trump, Çin ile olan ticari görüşmelerinde kaldıraç sağlamak için Huawei yasağını kullanma kararı, şirketi kendi işletim sisteminin gelişimini hızlandırmaya zorladı .

Fransız haber sitesi Le Point ile yaptığı röportajda Huawei’nin kurucusu Ren Zhengfei, şirketinin yeni işletim sisteminin piyasaya sürüldüğünde Android’den yüzde 60 daha hızlı olacağını söyledi.

Zhengfei, Huawei’nin şu anda uygulama satın alımları için Android tabanlı bir platform olan Google Play Store’a karşı geçerli bir alternatifi olmadığını, ancak şirketin bu aşamada kendisine açık olan tüm seçenekleri düşündüğünü de dile getirdi.