steveGeçtiğimiz yıl Nokia ve Microsoft’un birleşme toplantısında Mondros Mütarekesi imzalayan padişah edasıyla konuşan Nokia CEO’su demeci yayımlandı ki fotoğrafta Steve Ballmer fotoğrafı vardı.

Rivayet o ki ismi verilmeyen Nokia CEO’su hiçbir şeyi yanlış yapmadık ama kaybettik demiş. Demiştir dememiştir bilmiyorum ama herkes Nokia üstünden geçmişte yapılan hatalar ve türevlerini konuşmaya başladı. Ben de TKNLJ formatında katkıda bulunmak istiyorum:

  • Nokia hiçbir şeyi yanlış yapmadı demek çok saçma. Nokia çok şeyi yanlış yaptı. Cep telefonları için işletim sistemi adına kapalı ve diğerlerine açmadığı, bir türlü akıllı telefon haline dönüştüremediği kaynak kodu onun sonunu getirdi.
  • Nokia bir dönem insan aklının tahayyül edebileceği en iyi telefonları geliştirdi. Farklı seçenekler aradı sürekli. Ama donanımın hızına yazılım yetişemeyince, ki onun sebebi kaynağı herkese açmaması, Nokia patlayıp öldü.
  • Bu arada Nokia’nın hakkını yememek lazım: Bugünün sosyal medyalı, alışverişli ve fotoğraflı telefonlarını 1999 yılında öngördüler. Bende hala film ve dokümanları durur. Vizyondan yana sorunları yoktu.
  • Nokia kaybetti konusunu da açmak gerekiyor: Dünyanın en büyük ve cep telefonu konusunda en iştahlı şirketlerinden biri tarafından (Microsoft) iyi bir paraya, 7,6 milyar dolara satın alındılar. Şu anda da inanılmaz bir iştahla ses getiren ürünler tasarlıyorlar yeni işletim sistemleriyle birlikte.
  • Bu arada yeni Windows işletim sistemi aynı kodla hem bilgisayar hem de telefona uygulama geliştirilmesi, dünyanın en fazla cihazı üstünde olan işletim sistemiyle yepyeni bir hayat kurabilir.

Hal böyleyken her dolaşan yazıya inanmayalım. Linç kolay, ama hızlıca bunun kaynağını web üzerinden bulabilmek daha kolay…