apple flexible
Apple Amerikan Patent Ofisi’nden kıvrılabilir, bükülebilir telefonların patentini kazandı. Kazandı deniyor çünkü muhtemeln birçok şirket aynı anda bu işin peşinden koşuyordu.

Apple’ın bu alanda aldığı patent sayısı 54 olarak dile getiriliyor. Aldığı patentin ismi tam olarak esnek elektronik cihazlar… Patentte en çok bu cihazların OLED (Organic Light Emitting Diode) yönü vurgulanmış.

Cihazın tek olayı katlanıp bükülebilmesi değil. Cihaz, katlandığında farklı komutlar verilebilmesi ya da verilen komutları farklı algılaması üstünde tasarlanacak. Yani düz haliyle telefon olan bir cihaz, bir şekile doğru büküldüğünde kontrol cihazı haline dönüşüyor, başka bir şekilde katlandığında ise algılayıcı haline dönüşüyor. Bir başka türlü katladığınızda ise gücü kesiyor ve kapatıyor.

Bu yönüyle artık hayal kuracağımız zaman farklı dünyalar düşünmemiz gerekiyor gibi geliyor bana.

Bu yeni katlanabilir cihazlar, geçmiştekilere kıyasla daha sağlam olacak. Rüzgara karşı eğilen saz mı daha sağlamdır yoksa dik duran bir çınar ağacı mı? Hangisi fırtınada daha çok zarar görür… Oradan hesaplayın…

Şimdi en büyük tartışma, böylesi bir değişimin ihtiyacı olan sayıda malzeme nasıl sağlanacak yönünde oluşuyor. Apple kendi fabrikasını açıp artık farklı alanlarda rakibi olan Samsung ve LG’den mal almayacak deniyor.

Görelim bakalım neler olacak…apple-flexible-oled-patent

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.