[tps_title]Türkiye’de durum ne?[/tps_title]

turkiye ddos

Dünyada bu tür saldırılara karşı sunucu ve sistemleri koruma hizmeti veren Arbor Networks verilerine göre Türkiye’de son 4 yıl içinde saldırılar yüzde 30 civarında arttı. Saniyede 1.44 gigabit bant genişliği isteyen saldırılardaki artış 2012 yılından 2013 yılına kadar yüzde 63’leri buldu. Saniyede 882 megabit bant genişliğine saldırılarda yüzde 38’lik artış yaşanırken 1 megabitin altındaki saldırılarda ciddi düşüş var. Bu da bize Türkiye’de artık daha nokta hedefli, profesyonel ve topyekun saldırıların gerçekleştiğini anlatıyor.

Türkiye’ye yapılan saldırıların yüzde 47.2’sinin kaynağı belirlenemiyor. Bunlar çok profesyonel bir biçimde yapılıyor. Belirlenebilen kaynaklara bakılırsa en çok saldırı başlatan bölgelerin başında yüzde 9.23 ile Macaristan birinci sırada, Türkiye 9.15 ile ikinci, ABD ise yüzde 5.62 ile üçüncü sırada yer alıyor.

Tüm dünyaya bakıldığında bu tarzda saldırıların başlangıcında yüzde 52.4 bilinemiyor, yüzde 13.1 ile ABD birinci sırada, yüzde 12.5 ile Çin ikinci ve yüzde 3.3 ile Fransa üçüncü sırada yer alıyor.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.