[tps_title]DDOS nedir?[/tps_title]

ddos

Türkiye ve dünyanın en önemli internet saldırılarını DDOS adı verilen yöntem oluşturuyor. Wikipedia tanımına bakacak olursak DDOS (Distributed denial of service attack), çoklu sistemlerde hedef sistemin kaynakları ya da bant genişliği istilaya uğradığı zaman oluşur.

Belli bir zaman diliminde topyekun başlatılan saldırılar en sıradan tanımıyla bir bilgisayarın bir içeriğin bulunduğu sunucuya orda mısın diye sorması, sunucunun da ona evet buradayım diye cevap vermesiyle oluşur. Bu hal hatır sormaların sayısı milyonların üstüne çıkınca o içeriği yayımlamakla yükümlü sunucuya ayrılan bant genişliği tükenir, sunucu içeriği yayımlayamaz hale gelir ve son kullanıcı gözüyle “çöker”.

Bu selamlaşmayı milyonlara yaymak için genelde çeşitli yöntemler vardır: Sistemi çökertmek isteyen kullanıcılar hep birlikte hareket edebildiği gibi bu işten hiç haberi olmayan kullanıcıların bilgisayarlarına konuşlanan Truva atı olarak tanımlanan virüsler o kullanıcıların haberi olmadan uzaktan tetiklenerek bir sisteme saldırıda bulunabilir.