Pandemide uzaktan özel derslerde talep patlaması yaşanıyor

Covid-19 ile beraber değişim yaşayan eğitim, 1 yılı aşkın süredir “uzaktan” devam ediyor. Online hizmet sektörünün lideri Armut.com, eğitimini online olarak sürdüren öğrencilerin birçok farklı branşın online özel derslerini alarak öğrenme süreçlerine nasıl katkı sağladığının verilerini paylaştı. 

Aileler online özel derslere büyük ilgi gösteriyor

Uzaktan eğitime devam eden ilkokul ve lise öğrencilerinin aileleri, çocuklarının eğitim sürecine online özel dersler aldırarak katkı sağlıyor. Yeni eğitim yılının başladığı Eylül ayından itibaren okula yardımcı online özel derslerde gözlenen talep artışı dikkat çekiyor. Online lise özel derslerinden Fizik, Kimya, Biyoloji ve Matematik branşlarının taleplerinde %45, ilkokul düzeyindeki Türkçe, Fen Bilgisi ve Matematik ilkokul branşlarının özel ders taleplerinde ise %71 artış gözlemlendi. Bu yıl ilk defa online ortama taşınan Matematik Soru Çözümü talepleri ise 2021 yılının yükselen yıldızı oldu. 

“Uzaktan” kelimesini içeren taleplerin Nisan ayında sınav döneminin yaklaşması ile beraber arttığı dikkati çekerken, genel okula yardımcı özel ders taleplerinin geçen senenin ilk 4 ayına göre %67 yükseliş yaşadığı gözlemlendi. 

Üniversitedeki kütüphanelerin yerini online dersler aldı

İlkokul ve lise öğrencileri gibi pandemi nedeniyle eğitim hayatına uzaktan devam eden üniversite öğrencileri de yaşanan ikinci ve üçüncü dalga ile beraber akademik olarak işlenen konuların özel derslerine yoğun ilgi göstermeye başladı. Armut.com verilerine göre; yüz yüze eğitimin yeni yılda da gerçekleşemeyeceğinin açıklanmasının ardından bu yılın Nisan ayında bir önceki aya göre talepler %64 artış gösterdi. 

En çok talep edilen üniversite online özel dersleri istatistik ve iktisat olurken, bu yıl 2020’ye göre en çok büyüyen özel dersler; Matematik, Finans, Calculus, Akışkanlar Mekaniği ve Yazılım Programlama dersleri olarak öne çıktı.