Sony PlayStation’dan gelen açıklamaya göre önümüzdeki sene piyasaya çıkacak yeni ürün Vita tüketiciler tarafından merakla bekleniyor ve şu anda PlayStation3 (PS3) sahibi olanların yüzde 63’ü, PSP sahibi olanlarınsa yüzde 60’ı bir Vita sahibi olmayı planlıyor. Bu rakamların nasıl elde edildiği hakkında sağlıklı bir bilgi yoksa da Sony’nin üretim stoğu için sağlam bir hazırlık yapması gerektiği açık.

PlayStation sistemindeki kullanıcılara cihazlara gönderilen bir küçük anket sonucu elde edilnildiği düşünülen sonuçlara göre Sony’nin yaklaşık 33 milyon Vita satması bekleniyor. Ürünün piyasaya çıkışında Japonya’daki depremden dolayı erteleme yaşandı. Aralık’ta çıkması beklenen cihazın Şubat’ta çıkacağı açıklandı, ki bu da iPad 3’ün piyasaya çıkışıyla aynı zamana denk gelmesi demek oluyor.
Vita’nın 3G versiyonunu AT&T sözleşmeli olarak 299,99 dolardan satacağını belirten Sony, Wi-Fi cihazlarını da 249,99 dolardan satışa çıkaracak. Piyasaya çıkacak ilk sürüme özel 4GB hafıza kartı, seyahat kılıfı, Little Deviants oyunu ve cihazın 3G modeli 350 dolardan satışa çıkacak. Ayrıca bu 100 dolarlık ekstraların yanında ilk sürümden satın alacaklar ön sipariş verip cihazlarını normal piyasaya çıkış süresinden 1 hafta önce alabilecekler.
Yeni nesil portatif cihaz Vita sahiplerinin film izleme, müzik dinleme gibi özelliklerin yanı sıra sosyal ağlardaki kullanımlarını da Vita’dan yapmaları bekleniyor.