RTÜK ben ‘SADECE’ dizilere bakacağım der mi?

RTÜK internet olayında aktif rol oynamaya başlıyor. Birçok insan uzaktan ya da yakındna bakınca bunun içinde sansür görüyor. Ancak hükümet insanların söylediğini duymamakta direniyor.

Başbakan yardımcısı Fikri Işık, NTV’ye çıkarak sorulara cevap verdi ve kendi kafasında oturmuş olan sisteme herkesin inanması gerektiğini vurguladı. Neydi bunlar?

Işık, “internet ortamında ciddi rezaletler var” dedi: “Bu pazarda yer almak isteyen herkes bu kurallara uymak zorunda. (Bu kurumların) ilgili birimlerle temasa geçtiklerini biliyoruz. Bu düzenleme kimseye sınırlama getiren bir kanun değil.”

Bakın internet ortamında ciddi rezaletler yok. Siz bu ortamda olan biten şeyleri rezalet olarak niteliyorsunuz. Sizin bakış açınıza uymuyor diye orada olan bitenler bunu rezalet yapmıyor. Türkiye’de doğan ve 18 yaşından gün almış herkes kanuni olarak çıplaklığa maruz kalabilir. Bu tartışmaya açık bir şey değil. Ancak siz çocuklar görebilir diye ülkenin tamamını çocukların izleyebileceği bir yayına maruz bırakıyorsunuz. Bir de bunu rezalet olarak niteliyorsunuz. Adamları kapatmakla tehdit edince de size gelmelerini başarı olarak niteliyorsunuz. Bu özgürlükçülük değil. Bu yönetmek de değil.

RTÜK’ün görev alanı, radyo televizyon ve isteğe bağlı yayıncılıkla sınırlı. Youtube, Facebook, Instagram gibi bireysel yayıncılıklarla ilgili bir durum yok. ‘İnternete sansür geliyor’ demek doğru değil. Kişilerin kendi yaptığı iletişim RTÜK’ün görev alanı dışında. Kamuoyuna böyle sunuldu ve bu büyük haksızlık…

Şimdi çok basit olan bir anlatımla sansür, benim görmemde kanuni sakınca olmayan şeyleri göremiyor olmama verilen isim. Bunu hayata geçiren her kişi de sansürcü oluyor doğal olarak. Bu kadar basit. Facebook ve Instagram’daki resimlerin engellenmiyor olması sizi daha az sansürcü yapmıyor. RTÜK’ün sansürcü sayılması için benim kuzenimle yaptığım konuşmaları kesmesi şart değil. 18 yaşından gün almış, içki ve sigara içme ehliyeti olan, çıplak bacak izlemesinde kanunen sakınca olmayan birinin bu haklarını gaspetmesi RTÜK’ü sansürcü yapar. Kanunların ona bu yasaklama iznini veriyor olması onu demokrat değil, yasalar dahlinde sansürcü yapar.

RTÜK’ün radyo ve televizyon dışında hiçbir yetkisi yok. Video paylaşımını denetleyecek diye bir şey yok. Bilgisizlikten ya da art niyeten kaynaklanıyor bu yorumlar. Karasal, uydu ve kablodaki radyo ve televizyon yayınları denetleniyorsa, internet ortamında da radyo ve televizyon yayınları yapanlar lisanslanacak. Kanunda açık net hüküm var. Cumhurbaşkanının onayı sürecindeki kanunun 84. madde 4. fıkrasında,  ‘Biresyel iletişim bu madde kapsamında değerlendirilemez’ deniyor…”

Art niyetlinin kim olduğunu anlamak için kavramları derinlemesine incelemek gerekiyor. Kimse benim akrabalarımla yaptığım görüntülü görüşmeler engellenecek demedi. Hiç tartışma konusu bile olmadı ki bu… Tartışılan şey şu: Adnan Oktar’ın A9 kanalı sadece Youtube üstünde yayın yapıyor. Bunu biz Youtube’a dokunmuyoruz diyerek kapatmayacak mısınız? Tabi ki kapatacaksınız. Peki bu bakış açısıyla Youtube üstünde fikirlerini beyan eden eski bir gazetecinin kanalının kapatılmayacağının garantisi nerede? Hangi maddede?

Bu diziyi yapanlar, yapım sürecinde RTÜK’ün kurallarını biliyorlar. RTÜK bu noktada herhangi bir yeni denetim mekanizması getirmiyor. Var olan kriterleri, internet üzerinden televizyon ve radyo yayıncılığı yapan şirket ve kurumlar için de geçerli olacak. RTÜK’ün görev, yetki ve sorumlulukları aynı. Kanuni boşluıktan yararlananlar vardı. Uydu yayınındaki dizide ağıza alınmayacak küfür ve ifadeleri RTÜK denetiminden dolayı veremezken, aynı diziyi internette yayınladığında her türlü şeyi verebiliyorlar. RTÜK”ün de oraya bakıp bakmaması noktasında bir boşluk vardı, o giderildi.”

İnternet üstünde küfür eden dizi yıldızları için bu değişikliği yaptığınızı söylüyorsunuz. O zaman kanuna bir ek madde getirelim ve diyelim ki RTÜK sadece dizi ve film kapsamına giren şeylerde müdahil olacaktır. Var mısınız? Hiçbir şekilde önümüzdeki dönemde çok izleneceği düşünen internet haber kanallarına dokunmayacaksınız. Var mısınız? Eğer samimiyseniz, RTÜK’ün kendi koyacağı kuralların arasına yazarsınız bunu. Ama öteki türlü samimi olmadığınıza emin olacaksınız…