sapSabah gazetesi teknoloji haberlerinin arasına bir bomba koydu. Haberin içinde şöyle bir unsur geçiyor:

“Boydak Holding’de aramasını sürdüren polis holding bünyesinde SAP adı verilen bir işletim sistemi kullanıldığını belirledi. Yazılımın İpek Koza Grubu ve Kaynak Holding’de kullanılan yazılımla birebir aynı olması dikkat çekti…”

SAP nedir? Bu bir yazılım. Systemanalyse und Programmentwicklung (sistem analizi ve yazılım geliştirmesi) kelimelerinin kısaltması. Alman temelli bir firma… 190 ülkede 300 bini aşkın müşterisi var. 80 milyonu aşkın kişi bulut üstünden bu sistemi kullanıyor. 130 ülkeye yayılmış 77 bin çalışanı var. 2015 yılında yaklaşık 21 milyar Euro gelir elde etti. Şirket için kaynak planlamasının etkin bir yazılımı SAP.

Sabah gazetesi, büyük bir şuursuzlukla diğer tüm alanlarda yaptığı gibi yıkıcı bir paralellik kurmaya çalışırken böylesi bir yazı yazmış. Dünyada kullanan 300 bin kişi de mi paralel?

Sabah herkes dalga geçince internet sitesinden haberin bu bölümünü çıkarmış ama geçti bebeğim, öyle çıkarınca temizlenmiş olmuyorsunuz. Cahilsiniz işte…

Ben Sabah gazetesine teknoloji içi ve dışı birkaç paralellik tüyosu vereyim mutlaka işine yarayacaktır:

  • Bütün paralel örgütler Windows işletim sistemi kullanıyor
  • Bütün paralel örgüt üyeleri Android ya da iOS işletim sistemine sahip telefonlar kullanıyor
  • Bütün paralel örgüt üyelerinin evlerinde tuvalet var
  • Paralel örgüt üyelerinin hiçbiri saatte 120 kilometre hızla koşamıyor

Eğer bu bir cahillik değilse, olsa olsa SAP sistemlerinin viral tanıtım etkinliği olabilir ki bu durumda inanılmaz derecede başarılı olduklarını söyleyebilirim.

Bravo Sabah. Bravo o gazetede çalışan teknolojik insanlar…