Siber saldırılara trollere hatta küfürlere karşı bireysel sigorta

Siber saldırılara trollere hatta küfürlere karşı bireysel sigorta

Sigorta kavramı 1970’lerde ülkemizde çok da yokken gazetelere çıkan haberleri hayretler içinde okurduk: Ünlü İtalyan sunucu bacaklarını bilmem kaç milyona sigortalatmış… Bunu reklam sanırdık, her şeyin sigortalanabileceği kavramı kafamızda tam olarak oturmamıştı o zamanlarda. Düşünün ki arabaların ve evlerin bile sigortalanması durumu yoktu o zamanlar.

Sonrasında biraz biraz alıştık sigorta kavramına ve sigortalanmaya. Önce arabamızı, sonra evimizi, sonra sağlığımızı… Ardından işimizi ve iş yaptığımız ekipmanlarımızı… Ama siber dünyanın gelişimi hiç karşılığını bulamadı gibi gözüktü.

Ardından Anadolu Sigorta’dan bir bülten geldi. Diyorlar ki:

Gerek Türkiye’de gerek global ölçekte hızla yayılan dijitalleşme, pek çok artısının yanı sıra hem kurumsal hem de bireysel bazda çok sayıda risk içeriyor. Ülkemizde hemen hemen herkes evlerindeki bilgisayarlardan ya da akıllı telefonlarından internete erişiyor, kredi kartlarıyla dijital ortamda alışveriş yapıyor, tüm bilgileri bilgisayarlarında saklıyor. Her geçen gün de teknolojinin ve bu teknolojilere erişilebilirliğin artmasına bağlı olarak, bilişim sistemlerine yönelik işlenen suçlar da artıyor. Geçtiğimiz yıl Avrupa’ya düzenlenen siber saldırıların yüzde 77’sinin hedefinde Türkiye vardı.

Türkiye’nin öncü sigorta şirketi Anadolu Sigorta, siber suç kaynaklı kayıpların önüne geçmek için geliştirdiği ‘Bireysel Siber Güvenlik Sigortası’ ile sigortalıları bu risklerden koruyor, veri sızıntıları ve ihlallerinin potansiyel hasarlarına karşı yenilikçi bir yaklaşım sunuyor.

Anadolu Sigorta olarak siber risklerin önüne geçmek için Bireysel Siber Güvenlik Sigortası’nı hayata geçirdiklerini söyleyen Anadolu Sigorta Genel Müdürü İlhami Koç şöyle devam etti: “Bireysel Siber Güvenlik Sigortası poliçesi, kişisel bilgi hırsızlığı ve siber saldırılara karşı kişinin kendini korumasına yardımcı olan internet taraması ile birlikte, siber risklerden ötürü kaynaklanabilecek maddi mağduriyetin giderilmesi ve danışmanlık hizmetini kapsıyor. Oldukça uygun fiyatla satışa sunduğumuz Bireysel Siber Güvenlik Sigortası, geniş kapsamlı teminatıyla öne çıkıyor.”

Bence işin en güzel tarafı bu şekilde sigortalandıktan sonra başınıza bir şey gelmesin diye danışmanlık da alabilmeniz:

Anadolu Sigorta Bireysel Siber Güvenlik Sigortası teminatı kapsamında Hukuksal Danışmanlık Hizmeti, Kimlik Hırsızlığı, Online Saygınlığa Zarar Verilmesi (E-Reputasyon), E-Alışveriş, Ödeme Araçlarının Hileli Kullanımı, internette geçmişe yönelik güvenlik taraması ve raporlama hizmeti içeren Anadolu Siber Güvenlik Hizmetlerini sunuluyor. Anadolu Siber Güvenlik raporu ile bir tehdit oluşmadan önce, aylık olarak Dark ve Deep Web üzerinde müşteri rızası dışında kullanımda olabilecek kişisel verilere karşı, verilerini izlemek ve ilgili verileri korunma amaçlı müşterilere aksiyon planları sunulmaktadır.

Çok iyi bir fikir bu. Düşünenleri kutluyorum…

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş