Şöyle bir bakış açısı vardı bütün telekomünikasyon sektöründe: Bu eski nesil operatörler sonunda bitecekler çünkü arkadan gelen yeni nesil girişimci telekom şirketleri çok rererö…

Kimse onlara siz kuralların “ötesinde” çalşıyorsunuz eski telko şirketlerinin tepesinde boza pişiriyor devlet. Size de aynını yapsa siz de aynı sorunları yaşarsınız. Sizin ileri gitmenizin sebebi eski şirketlerin aptallığı ya da sizin çok zeki olmanız değil sizin henüz regülasyonlara tabi edilmenizi birilerinin düşünmemiş olması dedim ben hep. Hep yeni nesili övmeyi kendine dert edinmiş kuşak daldı bana dediklerimin yarısını bile okumadan, dinlemeden.

Şimdi benim dediğim günlerin başlangıcındayız:

Avrupa Adalet Divanı, Skype ve benzeri internet tabanlı haberleşme sağlayıcılarının, bazı durumlarda şirket ile Belçika telekomünikasyon düzenleyicisi arasındaki anlaşmazlığın ardından elektronik haberleşme hizmetlerini yöneten regülasyonlara tabi olması gerektiği kararını verdiler.

Şair burada kime sesleniyor? Skype’ın şahsiyetinde WhatsApp’tan Telegram’a kadar uzanan bütün konuşmalı yazmalı haberleşmeli programlara…

2011’de Belçika Posta Hizmetleri ve Telekomünikasyon Enstitüsü (BIPT), Skype düzenlemelerine uygun olarak hizmetlerini bildirmesini istedi. Durumdaki belirleyici faktör, Skype’ın, SkypeOut özelliğini kullanarak müşterilerin sabit hatlara çağrı yapmalarını sağlaması aslında. Şimdilik karasal hatlara erişebilen operatörler olarak düşünün. Çok yakında hepsi bu sinemalarda olacak izlenimi var bende.

Ben her yazılımın ülkeler tarafından izlenmesini ve kontrol edilmesini mi savunuyorum? Hayır kesinlikle öyle bir şey yok. Ama öyle ya da böyle belli bir regülasyon gerekiyor pazarın varolmayı sürdürmesi için. Bu regülasyonun da tutarlı olması lazım ki herkes nerede ne iş yapabileceğini bilsin.

Örneğin ya Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom’a bütün kayıtları tutun kimin nereyi ne zaman aradığını 85 yıl boyunca saklayın demeyin. Veya aynı şeyi WhatsApp’a da söyleyin. Veya WhatsApp ne kadar akıllı allahım olsa yerel operatörler ne kadar eski ve aptal demeyin…

Skype şimdi ağlıyor: Yanıt olarak, düzenlemelerin tanımladığı gibi elektronik iletişim hizmetleri sağlamadığını, çünkü sinyalleri kendisi iletmediğini söyledi. Ayrıca SkypeOut için kendi adına sinyal gönderen uluslararası operatörlerle çalıştığını söyledi. Bu demeç, Belçika’nın Temyiz Mahkemesini Adalet Divanının kapısına götüren uzun bir ileri-geri dönemi başlattı. Başvurular Alman, Hollanda ve Romanya hükümetleri ve bu durumda Avrupa Komisyonu tarafından da yapıldı.

Şimdilik temel VoIP önerisi ve anlık mesajlaşma gibi diğer Skype özellikleri bu karardan etkilenmedi.