Çinli mobil operatörler 5G lisanslarını aldı

Çinli mobil operatörler 5G lisanslarını aldı

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı MIIT 6 Haziran 2019’da Çin’in mobil operatörleri China Telecom, China Mobile, China Unicom ve China Broadcasting Network’e ticari 5G lisanslarını verdi.

Çin Bilişim ve İletişim Teknolojileri Akademisi’nin verilerine göre, yeni nesil mobil teknolojinin 1,53 trilyon dolar ekonomik değer yaratacağını ve sadece 2020 ile 2025 arasında 3 milyondan fazla yeni iş üreteceği tahmin ediliyor.

Çinli operatörlerin 5G’lık sunumlara 150 milyar dolar harcaması bekleniyor.

Çin’in üç mobil oyuncusu , Aralık 2018’de orta bant frekans aralığında 5G tayfını tahsis ettikten sonra, geniş çaplı şebeke denemelerine başladı .

Daha önce 2020’de ticari 5G hizmetlerini kullanacaklarını söyleyen operatörler, aylarca izin almak için bekliyorlardı.

Trilyon dolarlık değer ve milyonlarca iş yaratma potansiyeline sahip 5G için dünyadaki birçok ülke lisans sürecini tamamladı. Bizde henüz nasıl bir lisanslama sistemi kurulacağına dair bir adım yok. Bu devlet ve  operatörler kamuoyuna çok para isteyecekleri için mi bir türlü açıklanmadığını, ya da kurulum için paraları olmadığından mı bu işin üstüne gidilmediğini açıklamalı. Daha 4G’yi kurmadan 5G peşine düşmüş olan ülke yönetimimiz 5,5G saçmalığına girmeden bunun cevabını vermeli…

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş