Vodafone’un Newbury HQ’sunun düzenlediği ağların geleceği hakkında yapılan brifingde konuşan Vodafone İngiltere’nin mobil ağlar başkanı Andrea Dona 5G dönemi, endüstrinin asla başka bir nesile ihtiyaç duymayacağı anlamına gelebilir dedi. Konu Mobile World Live sayfalarına yansıdı…

Endüstrinin 2G, 3G ve 4G ile “monolitik” olduğunu, ancak 5G’nin daha açık olduğunu ve standartlar açısından Small Cell ve Wi-Fi dahil olmak üzere “mevcut tüm farklı teknolojileri kabul etmek için” tasarlandığını ve daha fazlasını yaptığını söyledi.

“Teknolojinin en ön saflarındayız, teknolojinin en üst seviyesindeyiz ve tam olarak bilmiyoruz, ancak teoriye bakarsanız, aslında son G olabileceğini söylemek mümkün…”

Dona, 5G’nin nasıl uzun vadeli bir çözüm olabileceğinin bir örneği olarak İngiltere’nin Avrupa’da ilk hamle olma yolundaki yaklaşımını vurguladı.

Daha geniş ağ planları hakkında daha fazla ayrıntı ortaya koyan Vodafone, önümüzdeki iki-üç yıl içinde 3G’yi kapatmayı planladığını belirtti, ancak 2G’nin özellikle IoT bağlantısı için daha uzun bir rolü olacağını söyledi.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.