Siyasi içerik yasaklanmasın ama reklam olduğu vurgulansın

Federal İletişim Komisyonu (FCC), yapay zeka tarafından üretilen içeriğin siyasi reklamlarda açıklanmasını gerektiren bir kuralı gündeme getirdi. Bu kural bu içeriklerin yasaklanmasını kapsamıyor.

Başkan Jessica Rosenworcel, Çarşamba günü FCC’nin böyle bir kuralı araştırması ve bu konuda yorum araması gerektiğini resmi olarak önerdi. (jans, yapay zeka tarafından üretilen otomatik aramaların yasadışı olduğuna zaten karar vermişti, ancak bu, otomatik arama kurallarına uymamalarından daha çok yapay zeka parçasıyla ilgiliydi: “Tüketicilerin, gördükleri siyasi reklamlarda yapay zeka araçlarının kullanıldığını bilme hakkı vardır ve komisyon üyelerinin bu konuda hızlı bir şekilde harekete geçmelerini umuyorum…”

Öngörülen çerçeve kapsamında, hem aday hem de konu reklamlarının yapay zeka tarafından üretilen içeriğin kullanıldığını belirten bir açıklamayı içermesi gerekecek. Bu, “kablo operatörleri, uydu TV ve radyo sağlayıcıları” için geçerli olacak. Ancak FCC’nin düzenleme yetkisi olmayan yayıncılar veya YouTube gibi platformlar için geçerli olmayacak. Öncelikle yapay zeka tarafından üretilen içeriğin tanımında uzlaşılması gerekecek.

Bu öneri, yeni bir düzenleme geliştirme sürecindeki ilk kamu adımı olan bilgi toplama türünden. Kabul edilirse, FCC, düzenlemenin gerekli olup olmadığını, içeriğin nasıl tanımlanması gerektiğini ve benzeri konularda yorum isteyecek. Bir kural yapma belgesi gibi, bunlar her zaman oylanabilir, bu nedenle diğer Komisyon Üyelerinin iş günü bitmeden onay verebilmeleri, çok olası olmasa da, mümkündür.

FCC belgesi, “Komisyon lisans sahipleri, düzenlenenler ve izin sahipleri için halkı yanlış, yanıltıcı veya aldatıcı programlamadan koruma ve bilinçli bir kamuoyunu teşvik etme konularında açık bir kamu yararı yükümlülüğü” olduğunu tanımlıyor.

Çoğu insanın bir kampanya reklamında görüntülerin, seslerin veya başka bir şeyin yapay zeka tarafından üretildiğine dair bir tür göstergeye sahip olmayı tercih edeceği sezgisel olarak doğru gibi görünüyor; böyle bir düzenleme, muhtemelen düşük çabalı girişimleri caydıracak ve sahte Biden çağrılarının arkasındaki gölgeli şirket gibi kötü aktörlerle mücadele için bir temel oluşturmaya yardımcı olacaktır.