TikTok yapay zekayı reklam için kullanacak

TikTok, reklam işine üretken yapay zekayı entegre eden en son teknoloji şirketi oldu. Şirket, Salı günü markalar için yeni “TikTok Symphony” yapay zeka paketi başlattığını duyurdu. Bu araçlar, pazarlamacıların senaryolar yazmalarına, videolar üretmelerine ve mevcut varlıkları geliştirmelerine yardımcı olacak.

Paket, “Symphony Creative Studio” adlı yeni bir yapay zeka video oluşturucu içeriyor. Şirketin iddiasına göre, bu araç, bir reklamverenden sadece birkaç girişle TikTok’a hazır videolar üretebiliyor. Stüdyo ayrıca markalara TikTok Ads Manager varlıklarına veya ürün bilgilerine dayalı olarak reklam kampanyaları için kullanıma hazır videolar sunuyor.

Yeni “Symphony Assistant,” reklamverenlerin kampanyalarını geliştirmelerine yardımcı olacak şekilde tasarlanmış bir yapay zeka asistanıdır. Bu asistan, senaryolar oluşturmaya ve iyileştirmeye, ayrıca en iyi uygulamalar hakkında öneriler sunmaya yardımcı olabilir.

Örneğin, markalar asistandan yeni ruj lansmanları için dikkat çekici birkaç satır yazmasını isteyebilir. Ayrıca, asistandan TikTok’ta şu anda neyin trend olduğunu göstermesini veya belirli bir sektörde yeni bir ürünü tanıtmak için bazı fikirler üretmesini isteyebilirler.

TikTok’un yeni “Symphony Ads Manager Integration,” markaların mevcut videolarını otomatik olarak düzeltip optimize etmelerine yardımcı olabilir. Bu araç, markanın zaten oluşturduğu videoları daha fazla öne çıkarmak için kullanılabilir.

Ek olarak, TikTok, pazarlamacılar için “TikTok One” adlı merkezi bir yer başlatıyor. Burada, yaklaşık iki milyon yaratıcıya erişebilecek, ajans ortaklarını keşfedebilecek ve TikTok’un yaratıcı araçlarından faydalanabilecekler.

TikTok ayrıca reklamverenlerin daha fazla satış yapmasına yardımcı olmak için tahmine dayalı yapay zekayı kullanarak yeni performans çözümleri sunuyor. Reklamverenler, bütçelerini ve hedeflerini girerek kampanyaları için en iyi yaratıcı varlığı ve doğru hedef kitleyi belirleyebilecekler.

Duyurunun bir parçası olarak, şirket kullanıcıların %61’inin doğrudan TikTok’ta veya bir reklam gördükten sonra bir satın alma işlemi gerçekleştirdiğini açıkladı. TikTok ayrıca kullanıcıların %59’unun bir sonraki hangi oyunu indireceğine karar vermek için TikTok’u kullandığını ve kullanıcıların %52’sinin TikTok’ta gördükleri içeriklerden dolayı araba araştırması yaptığını belirtti.

TikTok, reklam işinde başarıya ulaşırken ve daha fazla reklam geliri peşinde koşarken, önümüzdeki yıl potansiyel bir engelle karşı karşıya kalabilir. Geçen ay Başkan Joe Biden, TikTok’un ana şirketi ByteDance uygulamayı satmazsa, TikTok’u yasaklayacak bir yasa imzaladı. Uygulama ABD’de yasaklanırsa, diğer teknoloji şirketleri ve girişimler bu boşlukta ilerleme fırsatı bulabilir.