SMS fiyatları inecek demecinin hatası

sms-text-messagingUlaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, SMS tavan ücretlerinde yılbaşından itibaren yüzde 20 indirim yapılacağını bildirdi. Mevcut durumda yurt içi SMS ücretlerinin en yüksek 41,54 kuruş olarak uygulanabildiğini hatırlatan Yıldırım, “1 Ocak 2014 tarihinden itibaren yurt içi SMS ücreti en fazla 33,25 kuruş olacak” dedi.

Gazeteler bu haberi SMS ücretleri düşecek diye verdi. İyi de sevgili gazeteler, şimdiye kadar SMS’lerin 41.5 kuruştan satıldığı oldu mu? BTK bu ücretleri tamamen tavan ücreti belirlemek, bir sınırlama yapmak için getirmişti. Yine aynı haberin içinde yansıyan rakamlara bakacak olursak 10 TL gibi bir fiyatla 10 binlerce SMS’in satılmakta olduğunu görüyoruz. Bunu tane başı fiyata vuracak olusak görürüz ki aslında SMS ücretleri fiiliyatta 1 kuruşun da altındadır.

Bakan 41.5 kuruşluk tavanı 33.2 kuruşa düşürdü diye zaten tanesi 1 kuruluşun altında satılmakta olan SMS’lerin fiyatları düşmez. Bu fiyatlar gazetecilerin bu bakış hatası yüzünden düşmeyecek. İletişimin esas kazanç sahibinin koyduğu vergilerle devlet olduğunu yine hükümete yakın gelmek isteyen gazeteciler de söyleyemeyecek. Sopayı yine şirketler yiyecek.

Bu yazıyı gazetecilerin dikkatine sunuyorum…