Sony PSP olmadan da ceplere girme kararı aldı

Sony belki de tarihinin en önemli kararlarından birini verdi. Şimdiye kadar taşınabilir müzik dinleme cihazlarında dahi kendine özgü dosya formatları kulanan, Playstation’larda kendi istemediği içeriğin yer almasını engelleyen, birlikte çalışacağı şirketlere önemli kısıtlamalar getiren Sony, açık kaynak sisteminin bir parçası haline geliyor.

Sony bundan böyle hem telefon hem de tabletlerde kullanılan Android işletim sistemi üstünde bir yazılım olarak yerini alacak. Bu yazılımın adı PlayStation® Suite adında olacak. Android üstünde çalışan cihazlar bundan böyle PSP oyunlarını ve yazılımlarını oynar ve kullanır hale gelecek.

Dikkat çekici bir şekilde gelişen ve değişen mobil pazarda, mobil telefonları, akıllı telefonları ve tablet PC’leri de içeren çeşitli cihazlarda oyun oynayan kullanıcı sayısı önemli ölçüde artıyor. Hızla büyüyen bu pazara “PlayStation kalitesi”nde içerik sunan Sony, dünya çapında geniş bir kullanıcı tabanına sadece PlayStation deneyimi sunmayacak, oyun geliştiricilere ve yayıncılara iş fırsatlarını bu cihazlara kadar genişletmek için bir potansiyel de sunacak.

Android temelli taşınabilir cihazlarda PlayStation deneyimi sağlayan Sony, donanım üreticileri için bir “PlayStation®Sertifikalı” lisans programı da başlatacak. Bu program aracılığıyla Sony, PlayStation kalitesindeki deneyimi çeşitli cihazlarda sunmayı garantilemek amacıyla logo lisanslamasının yanı sıra geliştirme desteğini de içeren tüm gerekli desteği sunacak.

Yaşanan gelişmeler bununla da sınırlı değil: Önümüzdeki günlerde PlayStation®Store açılıyor. Böylece Sony, yeni trendleri yakalayacak ve mağazalardan yazılımlarını satmaya çalışmak yerine bunları online dükkanlardan pazarlayacak.