Superonline karnesini gösterdi: Bisikleti haketmiş

Superonline karnesini gösterdi: Bisikleti haketmiş

Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat ErkanSuperonline’ın birinci çeyrekte neler oldu toplantısına katılıp olan biteni yakından incelemek istedim. Şirket, amiral gemisine kıyasla çok daha güzel günler geçiriyor ve genel müdürün yüzünden de anlaşılabileceği gibi çok mutlular. Bu mutluluk nereden geliyor? Gelin TKNLJ formatında maddeler halinde inceleyelim:

  • Homepass adı verilen erişilebilir hane, potansiyel müşteri sayısı 1.8 milyona çıkmış. Seçimler, üstelik yerel seçimlerin olduğu bir dönemde bu sayının 75 bin artırılabilmesi çok önemli.
  • Fiber abone sayısı 614 bin olmuş.
  • Gelir yüzde 38, AVFÖK yüzde 34 büyümüş. 1 milyonun altında bir abone kitlesiyle 280 milyon gelir ve 75 milyon kar gerçekten enteresan bir iş modeli.
  • Yatırımda 2.3 milyar TL’ye gelinmiş. En çok üstünde durulan şey, yatırımın yüzde 83’ünün yerli şirketlere gidiyor olması. Superonline bu anlamda örnek alınması gereken bir hareket başlattı bu iletişimle. Keşke tüm şirketler yatırım yapacakları şirketleri Türk olanlarından seçse.
  • Metronet satın almasıyla Konya ve Diyarbakır da şirketin iş yapabildiği iller kapsamına eklenmiş. Bu bakış açısıyla etkin bir satın alma olarak öne çıkıyor.
  • Superonline şimdiye kadar 5 şirekti satın almış. Aldığı şirketler Zorlu, Sabancı, Sancak gibi kurumlar. Yani bir hevesle teknoloji dünyasında iyi para var diyerek girip boyunun ölçüsünü alıp çıkan holdingler. Onları toplamak ve işe yarar hale getirmek güzel olmuş…
  • Basın toplantısını sırasında Superonline genel müdürü Murat Erkan enteresan bir vurgu yaptı: Regülasyon olarak yapmak zorunda olmadığımız halde fiberi başkalarının da satıp para kazanmasını sağladık dedi ve D-Smart ile Digiturk anlaşmaları örneğini verdi. Zorunda olanlara bir gönderme hissettim. Bu arada iki rakibe aynı anda satış fırsatı vermek çok enteresan bir fikir. Keşke satış rakamlarını da açıklasalar…
  • Bundna iki sene önce Murat Erkan ile konuştuğumuz büyük şirketlerin Türkiye’de POP yani mevcudiyet noktası kurma hayali gerçekleşmiş. Ama bunu şimdilik bu kadar yazıyorum. Çok detaylı röportajını sizlerle paylaşacağım.
  • Murat Erkan’ın satır aralarında bir cümle yakaladım, bunu da ona herkesin ortasında sormadım ama soracağım: “Bizimle iş yapmak çok kolay. O yüzden yabancı şirketler hep bize geliyorlar.” Diğerleriyle iş yapmak zor mu, size kimler geliyor gibi sorular herkesin gözünde canlanmıştır sanırım…
  • Vizyonlarına bir ekleme yapmışlar ki bununla ilgili iki senedir çalışıyorlarmış ve hatta strateji ödülü almışlar: Dijital dünyada Hayatı kolaylaştıran vazgeçilmez teknoloji ortağı olmak… Çok ilginç bir bakış açısı…

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş