TİB üriner yarışa girmezse Youtube açılır

tibBugünkü gazetelerde Youtube açılacak haberi var. Üstünde çok da düşünülmemiş, analiz yapılmamış bir haber bu. Haberin özü Ankara 4. İdare mahkemesinin Youtube kapatma kararını durdurması üstüne kurulu. Hemen olasılıkları TKNLJ tarzında inceleyelim, hızlıca anlayalım:

  • Mahkemeler devletin düşmanı değildir. Öncelikle bunu başta hükümet olmak üzere TİB ve BTK gibi kurumların kavraması gerekiyor.
  • Youtube ne kadar kapalı kalırsa TİB o kadar başarılıdır diye bir önerme olamaz. Bunu düşünmek çok ciddi bir suçtur.
  • Youtube Anayasa Mahkemesi gibi mekanizmaların kararlarıyla hemen açılması, TİB veya benzeri kurumların başarısızlığı değildir.
  • TİB’in Youtube ve benzeri şirketlerin kendilerinin isteklerini geri çevirmesi sebebini; onların bizi takmamasında değil, bizim yönetmeliklerin evrensel hukuk normlarından uzak olmasında araması lazım.
  • TİB’in başvuruya itiraz hakkı var ve bunun için anlamsızca uzun bir zaman dilimi verilmiş. Eğer itiraz için onlarca gün hazırlık süresine ihtiyaç duyuyorsa TİB’in kapatılması lazım çünkü yatıyorlar anlamına gelir.
  • Eğer TİB hemen bu başvuyu yapabilecek zeka ve iş yeterliliğine sahipse o zaman bilerek ve isteyerek, devletin hukukayl iddialaşıyor anlamına gelir ki bunun sokak dilindeki adı üriner yarıştır.
  • Özellikle TUB ve BTK gibi uzman devlet kurumları halk için çalıştıklarını bir diğer deyişle bürokrat olduklarını unutmamalı. Onlar hükümet yetkilileri için değil, halk için çalışıyorlar. Bunu mutlaka biliyorlardır ama bir hatırlatma geçme gereği duydum.

Özetle, eğer TİB yapması gereken hareketleri yapması gereken hızda yerine getirirse Youtube açılır. Ama ertelerve hükümetin istediği hızda çalışıp itiraz etme hakkını son ana kadar bırakırsa 3 ay sonra açılır.

Ama açılıştan kaçış yok gibi geliyor bana. Ünlü bir atasözünün de söylediği gibi, açılış kaçınılmazsa keyfini çıkarın…