T60 06.44.29Turkcell’in üstünde adı yazan telefonlarını hemen ilk gününden bu yana takip ediyorum. Başta ucuz telefon verelim herkesin elinde bir elefon olsun bakış açısı vardı. Sonrasında bence daha akıllı bir strateji güdüp ucuzdan orta segmente geçtiler ve yüksek özelliklere sahis telefonları satmaya başladılar.

Telefon mevcut telefonların hepsinden daha akıllı mı değil mi sorusuna cevap verecek kişi ben değilim. Çünkü donanım test etmek için Türkiye’de mükemmele yakın siteler varken benim sesimin çıkması hakkaniyetli değil.

Ama T50 telefonu çıktığı ilk günden itibaren oğlum kullandı ve gerek Android olması gerekse donanımsal özellikleriyle çok memnun kaldı. Eni konu şık bir telefondu. Görebildiğim kadarıyla T60, ilk modeli aşmış ve üstelik çıkış olarak aynı fiyata satılıyor.

5 inç ekran, 13 megapiksel arka ve 5 megapiksel arka kameraları, Android Lollipop işletim sistemi bir iki sene boyunca farklı bir donanıma gerek kalmadan iş görecek cinsten. Bağlantı olarak 4G’ye hazır olması olması muhtemel bir ihalede iş görür. Pil 2.400 mah yerine biraz daha mı yüksek olsaydı, daha mı iyi olurdu… Evet kesinlikle…

Aksesuar seçimleri bence geçen seneye göre daha iyi olmuş. Koluna bileklik takıp adım ölçürtmeyi hiç anlamadım. Yavaş ve göbekli bir insan olarak da muhtemelen hiç anlayamayacağım. Ama bu yeni modelle birlikte Turkcell lazer klavye getirmiş. İşte bu çok akıllıca: Madem siz 5 inç büyüklükte ekran yapıyorsunuz, artık tablet kullanmamalısınız. Ama telefondan ekrandan da yazı yazamazsınız. Bu noktada masaya lazerle klavye yansıtıp parmaklarınızı hissederek ona göre yazı yazdırabilen bir cihaz gerçekten işinize güç katar.

Ben bunu yanımda taşıdığım ve telefona Bluetooth ile bağladığım fiziksel bir klavyeyle çözüyorum. Ama bu çözüm beni birçok önemli dertten kurtarır. Sadece klavyenin Türkçe olması, F dizilimli olması gerekiyor. Umarım Turkcell bu konuda sadece birkaç satırlık kodla üstesinden gelinebilecek güzelliği yapar… Türkiye bunu hakediyor.

Son olarak volümlü satın alımlardan bahsedelim. Eğer bir kilo domates alırsanız bunun kilosuna 4 TL verirsiniz. Ama 500 ton alıyorsanız elbette fiyatı 1 liranın altına düşer. Turkcell 500 bin gibi çok yüksek volümlerle satıyor. Bu da onların fiyat avantajının nereden geldiğini görebilmemiz için çok önemli. Yani bu telefonun diğerlerine göre daha kötü parçalardan oluştuğu için ucuz olduğunu düşünmeden önce bu hacimli satın alma imkanını unutmamak lazım…