HaberTürk gazetesinin haberine göre Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer tablet alımı konusunda açıklamalarda bulunmuş. Dinçer, 16 milyon tablet konusunu bir anda bıçakla 6 milyona indirmiş. Öğrencilerin okuma ve yazma becerilerini olumsuz etkileyeceği için tabletlerin ilkokul 5’inci sınıftan itibaren dağıtılacağını belirtti. Böylece öğrencilerin küçük yaşlardan itibaren bilgisayar kullanabilecekleri ve bu cihazla bir arada büyüyecekeri gibi Başbakan’ın dile getirdiği konular da 11 yaştan itibaren şeklinde yeniden düzenlenecek.

Dinçer, akıllı tahta ve tabletleri tanıtırken, Sümerler den örnek verdi ve “Sümerler de tablet kullanıyordu ve 3 bin yıl hüküm sürdüler” dedi. Böylece tablet esprisi ilkokullardan sonra ilk kez bakan seviyesinde yapılmış oldu.

Dinçer, projeyle birlikte “içinin kıpır kıpır olduğunu” dile getirirken “Paramız olduğu sürece teknolojiyi yakından takip edeceğiz” demiş. Tablet bilgisayarların öğrencilerin kitap okuma alışkanlığını olumsuz etkileyeceği yönündeki eleştirilere anlam veremediğini söyleyen Dinçer, “Türkiye’de sanki çok kitap okunuyor da tablet bunu olumsuz etkileyecek. Bu düşünce yerinde değil. ‘Okuma kültürünü nasıl sevdireceğiz?’ sorusunu sormak lazım” dedi. Böylece kitap okuma alışkanlıklığının başa çıkılamaz bir hale geldiği, bunun tabletle çözülemeyeceği de ilk kez bakan seviyesinde kabul edilmiş oldu.

Dinçer ayrıca okullara bağlanacak internetin pilot çalışma aşamasında Türk Telekom tarafından hibe edildiğini, proje yaygınlaştırıldığında ihaleye çıkılacağını belirtti. Bu açıklamayla tüm okullarda internetin bulunmadığı da yine ilk kez bakan seviyesinde dile getirilmiş oldu.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.