Taksit kısıtlaması GSM operatörlerine yarayacak

kredi kartiKredi kartlarında taksit sayısının azaltılması konusu en çok GSm operatörlerinin işine yarayacak. Çünkü zaten Türkiye’nin telefon ve bilgisayarda ciddi bir yükünü taşımakta olan bu operatörler; 24-36 ay taksit yapamayan firmalardan değiller. Çünkü onlar kredi kartına takside bölmüyor, müşteriyle 36 aylık özel bir sözleşme yapıyorlar. Bu sözleşmede kullanıcının malın ücretini nakit parayla, kredi kartı ya da takas yöntemiyle ödeyeceği belirtilmediğinden kanunun bu maddelerine takılmıyor.

Her ne kadar şimdiden geleceği bilimsel olarak görmek imkansız olsa da; GSM operatörlerinin bayi ağının ülkeye yayılma durumu ve şimdiye kadar sattıklarını göz önünde bulunduracak olursak Teknosa ve benzeri teknoloji mağazalarının zaten geride oldukları telefon cihazı işini GSM operatörlerine kaptıracakları, bu pazarda ezilecekleri kesin gibi. Eğer bu fırsatı kullanırsa GSM firmaları onların bilgisayar satış işine de ciddi sekte vurabilir.

Ülkenin içinde bulunduğu kriz ortamında müşteri kaybetmeye tahammülü kalmayan GSM firmaları, sadece müşteri sadakati için bile kur farkı gözetmeden, 2-3 yıllık kampanyalarla müşterilerini ürüne boğabilirler. Unutulmamalı ki her müşterinin yarattığı cironun belli bir kısmı onu şirkette tutmak için ayrılıyor ve numara taşınabilirliği şirketlerin en sevdiği isim tamlaması değil. Şimdiye kadar 65 milyonun üstünde taşınan numaralara teknoloji şirketlerinin bu açığını değerlendirerek dur diyebilirler.

Bu arada konuyla ilgili komik bir noktayı sizinle paylaşmak isterim: Bundan yıllar önce bankaların (Özellikle de Denizbank) bana istemediğim SMS’leri göndermesine sinirlenmiş ve BTK’ya konuyla ilgili şikayette bulunmuştum. Bankalar BTK değil BDDK denetiminde olduğu için BTK üstünden şikayeti belli bir noktaya kadar götürebilmiştik. Şimdi GSM şirketleri BDDK denetimine dahil olmadıkları için mi bu malları satabiliyorlar bilmiyorum. Ama beni güldüren bir benzeştirme oldu bu…