Tehlikeli sorular ve verilemeyen cevaplar

tehlikeli4G konusu çıktıktan sonra çok okudum, çok sordum. Okudukça yeni sorular çıktı sorular cevaplandıkça yeni sorular doğurdu. Bunların cevaplarını bekliyorum şirketlerden dört gözle. Ama şunu söyleyeyim, başta Avea, Vodafone ve Huawei olmak üzere birçok şirket kendini ifade etmekten, çok kolay sorulara dahi cevap vermekten korkuyor. Ben isimlerini vermekten korkmuyorum. Bunun yanında aslanlar gibi cevap veren, cevaplayamayacağı sorular için de bizi uyaran firmalara buradan teşekkürü bir borç bilirim.

Eğer sorduğum soruların cevaplarını gazete ve dergilerde onların ağzından verilmiş bir vaziyette görürsem bu onların medya seçtiğini, iletişim konusunda oldukça geri olduğunun göstergesi olacaktır.

Sorular ne? Çok basit aslında: Örneğin Avea’ya 4G sonrasında paket fiyatlarında değişiklik olacak mı diye sormuşum. Veya süper hız testleri yaptınız bunların 4G sonrası yansımaları ne olacak diye… Veya hangi frekans aralıklarında ihalenin zorlu geçeceğini… Vodafone’a örneğin frekans hariç yatırım bedelini sormuşum… Hızlı mobil bağlantıların düşük hızlı karasal hatları ikame edip etmeyeceğini… Bunların her birine bir cevap bulamadan 4G ihalesine giriyorsa bu şirketler, gerçekten çok işleri var demektir…

Bunun yanında bazı sorularım var ama bunlar Nisan ayında çıkacak şartnameyle beraber belli olacak. Konuyla ilgili herkes bunların cevaplarını bekliyor. Onları sizin dikkatlerinize de sunmak isterim:

  • Bir şirket birden fazla 1800 ya da 2100 paketi alabilecek mi?

  • Toplam paketlerin 35 frekansın üstüne çıkamaması konusu şartnamede kesin geçecek mi

  • Mevcut frekanslar ve minimum değeri açıklanan paketler içinde 2600’de 10 MHz’lik bir frekans eksik. 4. operatör minimum fiyat belirlenen paketlerin dışında bir frekans ile mi ihaleye girecek?

  • İsteyen istediği kadar 2600 frekans alabilecek mi?

  • Eğer eşit şekilde dağıtılacaksa bu frekanslarda açık artırma yaşanması mümkün mü?

Bu soruların cevaplanmasıyla şirketlerin verecekleri frekans bedeli, çıkacakları tutar ve hatta alacakları donanım sayısı belli olacak. İlgili kurumlar şu anda ciddi mesai veriyorlar şartname için.

Hayırlısı diyelim…