patent_ofis“Aç tavuk kendini darı ambarında sanır” güzel bir deyimdir. İnterneti kurcalayınca şöyle bir tanım buluyorsunuz: Yoksulluk çeken, varlık yüzü görmeyen kişi sürekli ihtiyaç duyduğu şeylerin hasretini çeker; kendisini onları elde etme hayaline kaptırır, olmayacak düşler kurar.

Türk Patent Enstitüsü (TPE) bazı veriler yayımladı: Bu verilere göre, geçen yıl 4 bin 875 yerli, 7 bin 519 yabancı patent başvurusu yapıldı. Tabii ki bunlar yeri, lokal patent başvuruları. Dünyada bir geçerliliği var mı tartışılır. Yerli patent başvuru sayısı 2014’te bir önceki yıla göre yüzde 7,7 artmış. Toplam patent başvuru sayısı ise bir önceki yıla göre yüzde 2,82 yükselerek 12 bin 394’e ulaşmış.

Dünyadaki patent başvurularına bakalım: İlk patent 1836 yılında alınmış. O sene sadece bir patent alınmış. 1847 yılında 4 bin 914 patent alınmış. Yani bizim bu yılki yerli patentlerimizden fazla. 1856 yılında 14 bin 9 patent alınmış. Bizim ülkedeki tüm geçen sene alınmış patentlerden daha fazla.

Bizim ilgili bakanımız Fikri Işık övünüyor 5 sene içinde alınan patent ikiye katladı diye. İkiye katladı da ne oldu? Geçen sene bir telefon üretici firma 4 bin 665 patent almış. Koca Türkiye bir telefon firması etmiyor. Biz “dünya devleti olacağız” şarkıları söylerken daha bir dünya şirketi etmiyoruz.

Çin konuyu almış koltuğunun altına ve diyor ki önümüzdeki senelerde her yıl katlayarak artıracağım patent sayısını. Biz 5 yılda ikiye katladık diye göbek atarken ürünlerini çakma diye küçümsediğimiz ülke uçarak gidiyor. Biz zaten mevcut durumda onlardan birkaç ışık yılı gerideyken bırakın onlardan daha hızlı koşmaya çalışmayı, onların hızının yarısı kadar bile değiliz.

Bu arada dünya firmalarına haksızlık etmeyelim, biz ulusal arenada aldığımız patentleri onların uluslararası planda yaptığı çalışmalarla karşılaştırıyoruz. Ülke sınırları dışında patent almak ne kadar zordur bunu bilen bilir.

Gerçi patent sayısı konusunda farkındalık yaratmaya çalışınca coğrafyamızın yüzde 90’ını etkileyen elektrik kesintisinin sebeplerini iki günde bulabilen bir ülkede yaşıyormuşuz izlenimi uyanabilir sizlerde.

“Elektriğine sahip çıkabildin de patent peşinden koşuyorsun” deseniz söyleyecek tek bir sözüm bile yok. Benimki tamamen kendini darı ambarında sanan aç tavuğun ruh hali…