TeliaSonera ve Telenor Danimarka’da Ortaklık Kurdu

İskandinav telekom firması TeliaSonera, Telenor ASA ile Danimarka’da bir süreden beri bir ortaklık peşindeydi. Bugün yapılan açıklamaya göre firma en sonunda bu amacına ulaştı ve ortaklık için Danimarka’daki gerekli mercilerden onay almayı başardı. Anlaşma doğrultusunda bu iki firma antenlerini ortak olarak kullanacaklar ve bu sayede kapsama alanlarını geliştirebilecek.

Geçtiğimiz yılın Haziran ayında bu iki firma beraber çalışma konusunda anlaşmaya varmışlardı ancak çalışmalar bugüne kadar sürdü. Ayrıca TeliaSonera ve Telenor bir de yeni altyapı firması kurmayı planlıyor. Buna göre Newco adını taşıyan yeni bir firma bu ortaklığın eseri olacağa benziyor.

Ancak Danimarka yetkilileri bu ortaklığı bazı şartlara bağlamış durumda. Yapılan açıklamada otoriteler her iki firmanın oluşturduğu bu yeni oluşumun yeni lisanslar için başvurabileceğini bildirdi. Ayrıca ortaklık sırasında yönetici kademesinde çalışan kişiler karşı firmalara kritik bilgileri aktaramayacak ve ortak alanda yer alan fazla antenler satılacak.