Telkonun tüm sorunları bitti kadınları tartışıyor

Telkonun tüm sorunları bitti kadınları tartışıyor

TÜTED, bu tema çerçevesinde gerek kamu gerekse telekomünikasyon sektörünün önde gelen firma temsilcilerini İzmir’de düzenleyeceği etkinlikte bir araya getirmeyi planlıyor. Etkinlik Avea, Turkcell, Türk Telekom, Türksat ve Vodafone’un ana sponsorluğunda gerçekleşecek.

TÜTED organizasyonu T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın katılımı ile İzmir’de Kaya Termal Otel’de gerçekleşecek.

17 Mayıs Dünya Telekomünikasyon Günü etkinliği Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, BTK Kurul Başkanı Dr. Tayfun Acarer ve TÜTED Yönetim Kurulu Başkanı Adil Zafer Müftüoğlu’nun açılış konuşmaları ile başlayacak.

Etkinlikte mobil ve sabit iletişim sektörleri ile uydu iletişim sektörünün lider markaları Avea, Turkcell, Türk Telekom, Türksat ve Vodafone’dan üst düzey yöneticilerin katılacağı ortak panelde “Sektörün Liderlerinden Bilgi ve İletişimde Kadının Akıl Terine Bakış” konuşulacak. Panelin moderatörlüğü BTK Kurul Üyesi Galip Zerey tarafından yapılacak.

“2023 Hedeflerine Doğru Sektörde Kadının Yeri” konulu panelin moderatörlüğünü BTK Kurum Başkan Yardımcısı Deniz Yanık üstlenecek. Panel katılımcıları arasında Vodafone Kurumsal Sabit İş ve Yakınsama Hizmetleri Direktörü Dr. Ayşe Ufuk Ağar, Türk Telekom Artvin İl Müdürü Oya Arkadaş, ITU Uluslararası Telekomünikasyon Birliği Uzay Servisleri Departmanı Başkan Yardımcısı Mehtap (Muluk) Dufour, AVEA Regülasyon Analizi ve Endüstri İlişkileri Direktörü Ceylan Demir Erdal, Türksat Bilişim Teknolojileri ve İş Geliştirme Direktörü Mustafa Taylan Güvercin ve Turkcell Kurumsal Vatandaşlık Bölüm Başkanı Zeynep Özbil yer alacak.

Yetkilendirme Dairesi Başkanı Elif Özdemir’in moderatörlüğünde, STK temsilcilerinin ortak katılımıyla düzenlenecek panelde ise konu “Sektör Sivil Toplum Örgütlenmesinde Kadının Yeri ve Önemi” olacak. Panelde Türkiye Bilişim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Arsan, Bilişim Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi K. Erman Karaca, Mobil Servis Sağlayıcı İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Burak Kır, Tüm İnternet Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Füsun Sarp Nebil ve Yazılım Sanayicileri Derneği Başkan Yardımcısı Zeynep Sarılar yer alacak.

Bülten dışı yorum:

Dünya Telekomünikasyon Günü, ismiyle müsemma yılda bir gün kutlanıyor. Bunun kutlaması TÜTED’e verilmiş durumda. Her sene ülkenin belli bir sorunu masaya yatırılıyor ve globalden lokale çözümler üretiliyor en azından tartışılıyor. En azından böyle idi. Bu sene kadınların bilişim sektöründeki etkisi masaya yatırılacak. Ama biz bunu böyle mi dinlemeliyiz? Şirketlerin sırf kadın yönetici çağıralım diye birbirinden bağımsız ve hayatları asla birleşmeyecek yetkilileri… Kadınların sivil toplum hayatına katılmasını irdeleyen çoğunluğu erkek STK grubu…

Bu noktada Türkiye’nin çıkarları için seksist olacağım: Türkiye’nin şu andaki en büyük sorunu kadınların bilişim hayatına katılması mıdır? Eğitimin, makinadan makinaya haberleşmenin, yeni yapılmakta oan anayasanın ve benzeri onlarca maddenin önemi bilişime katılan kadınlar kadar yok mudur? Çünkü bakanlı BTKlı telekomünikasyon günü sadece bir tane ama kadınları konuşabileceğimiz onlarca gün var.

Ben verilen kararın doğruluğunu sorguluyorum. Umarım bunu herkes yapar.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş