TİB dinleme ile istatistikleri neden vermiyor?

Türkiye’de işi kanunların verdiği yetkilendirmeyle dinleme yapmak olan bir kurum var. Adı Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, kısaca TİB. BTK’nın bir alt kolu. Türkiye’de dinleme yapılmıyor eğer dinleme yapılması gerekirse mahkeme resmi yoldan onlardan istiyor onlar da üstlerine düşeni yapıyorlar. Olması gerektiği gibi.

Yapılan dinlemelerin içinde hiçbir şekilde yasa dışı bir aksiyon yok. O yüzden de kaç kişinin dinlendiğini şimdiye kadar hep verdiler. Ama geçtiğimiz günlerde Umut Oran bu istatistiklerin son durumunu sorduğunda TİB bunu yanıtsız bıraktı. Bunun yanında şimdie kadar bu dinlemelerin kaçının imha edildiği soruldu, bu da yanıtsız kaldı.

Oysa geçen yıl dinlemelerle ilgili rakam 70 bin olarak açıklanmış hatta dinlemelerin 5 bininin uygun dinleme kanunlarını karşılamadığı için reddedildiği dile getirilmişti.

Konuyla ilgili Vatan gazetesinin bir haberinde ilginç bir not var: Dünyada hiçbir ülkede dinleme ile ilgili istatistikler yayımlanmadığı için Türkiye’de yayımlanınca sanki Türkiye en çok dinleme yapılan ülke gibi gözüküyormuş.

Bakış açısı ilginç, doğru bile olabilir. Ama dünyanın hiçbir ülkesinde devletin dinleme kayıtları gazetelere servis edilmiyordur. Bunun için istastiklere bakmamıza gerek yok. Askerlerle ilgili davalar, futbolla ilgili davalar… Hepsinde bunu net bir biçimde gördük.

Ülkedeki insanların dinlenmeye karşı bu gerginliği sizce neden kaynaklanıyor? Tabii ki halkın devlete olan güvensizliğinden. Halk devlet mekanizmasındaki insanların kendi keyiflerince dinleme yapmış olabileceğini düşünüyor. Gazetelere yansıyan tapeler onların böyle düşünmemesine yardımcı olmuyor.

Şimdiye dek istatistikleri verip, bunları bıçak gibi kesmek, hatta bir milletvekilinin resmi soru önergesine vermemek Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın kendi iletişimini hala iyi yapamadığının önemli bir göstergesi.