trtTRT hepimizin canı ciğeri… İdi eksiden. Sonra belli bir bakış açısının ve iktidarın odağına girdi ve sadece onların ürettiği, onların işine yarayacak haberleri yapmaya başladı. Şimdi bütün ülkenin beslediği ama sadece tek bir kesimin kanalı olarak yürüdü gitti.

Peki TRT’nin gelirleri nereden geliyor? Kısacık bir liste yapalım:

  • Radyo, televizyon, video ve birleşik cihazlardan tahsil edilecek ücretler
  • Elektrik enerjisi hasılatından bu kanuna göre ayrılacak paylar
  • Genel bütçeden yapılacak katkılar
  • Radyo ve televizyon vasıtasıyla yapılan her çeşit ilan ve reklam ile faaliyet gelirleri
  • Film, bant, plak, nota, dergi, kitap ve benzerlerinin yapım, yayın ve satışından elde edilecek gelirler
  • Radyo ve televizyonla ilgili her türlü ticari işlemler ve ortaklıklardan elde edilecek gelirler
  • Düzenlenecek konser, temsil ve benzeri programlara giriş ücreti ve bu yerlerde yapılacak ilan ve reklamlardan elde edilecek gelirler
  • Yapılacak her türlü bağış, yardım ve diğer gelirler

Resmi gazetede yayımlanan değişikliğe göre bundan sonra “internet bağlantısı vasıtasıyla doğrudan veya herhangi bir yazılım veya donanım ilavesi ile radyo/televizyon yayınlarını alabilen” cep telefonları da bandrol ücretine tabi hale geldi.

Bu açıklama mevcut tüm akıllı telefonları kapsıyor. Yani bir telefon, tablet ve benzeri cihaz TV yayını vermeye müsaitse TRT bunun üstünden para alacak utanması ve sıkılması olmadan.

TRT’nin geliri ne kadardır diye soranlar için kısacık bir veriyle konuyu genişletelim: TRT 2014 yılında elektrik faturalarından 802 milyonluk gelir elde etti. Bu da toplam gelirlerinin yüzde 50’si civarı bir paraya denk düşüyor.

Bundan sonra akıllı telefonlardan alınacak parayla bu gelir daha da artacak.

Bunlar yetmezmiş gibi internete giren cihazlara sanki verdiğimiz Deli Dumrul vergisi azmış gibi şimdi bir de TRT payı geliyor.

Bu kabul edilebilir bir şey değil. İnternete girebilen cihazların vergi paylaşarının giderek artmasını kimsenin kabul etmemesi gerekiyor. Başta operatörler ve cihazları ülkemize getirenler olmak üzere vatandaşlar sesini çıkarmazsa başlarına gelecek her tür kötülük ve çirkinliğe müstehaklar.

Bu kadar yanlış bir karardan “biz aslında akıllı telefonları kastetmemiştik” gibi ucuz bir kandırmacayla dönseler bile ben razıyım.

Yeter ki dönülsün…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.