block_sms_spam_filter_message_how_angry_mobile_phoneBu ülke yaptığı kanunlarda kesinlikle samimi değil. Bunu biliyordum ama başımdan geçen her şey bunu bana bir kez daha anlatıyor. Hatırlayacağınız gibi istenmeyen SMS’leri engellemek için bir kanun çıktı. Bu kanuna göre devletin aslında SMS atılmasını engellemesi gerekyordu. Ancak devlet bunu yaparak uğraşmak yerine “eğer size istenmeyen SMS geldiyse bize şikayet edin biz buna bakalım” dedi.

Bu yanlışla yaşamayı göze aldım. Verdikleri internet adresine girerek Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bana atılan,. kesinlikle istemediğim, kesinlikle özlük bilgilerimi vermediğim, kesinlikle işim olmayacak bir şirketten gelen SMS’i şikayet ettim.

Üstünden çok değil 8 ay geçti ve cevap geldi. (Şaka yapıyorum 8 ay çok. Bir SMS’in istenip istenmediğini anlamak için hele, inanılmaz uzun bir zaman dilimi) Gelen otomatik mesajda şu yazıyordu:

6563 sayılı yasa kapsamında iletmiş olduğunuz şikayetiniz incelenmiş ve ilgili firmanın yasaya uygun olarak ileti gönderdiği tespit edilmiştir. Bundan sonra söz konusu firmanın tarafınıza ileti gönderilmesini istemediğiniz takdirde ret bildiriminde bulunmanız gerekmektedir.

Yani devlet diyor ki sen farkında değilsin ama bu SMS’i istiyorsun. Öyle ya kanun istenmeyen SMS’ engellemeyi hedefliyorsa, ben bana gelen SMS’i istenmeyen olarak niteliyorsam ve devlet onda sorun yok diyorsa ben bunu aslında istiyorum ama farkında değilim. Niye hala tatava yapıyorum anlamıyorum.

Bu arada bana gelen mesaj da aynen böyle. Yani ben 50 küsür farklı SMS’i, dolayısıyla firmayı şikayet ettim ama bana gelirken şu şikayet bu firma gibi bir şey söylemiyorlar. Öyle sıra numarasız filan yok onda bir şey iyidir o iyi diyerek başlarından savmışlar beni.

Bravo gümrük ve ticaret bakanlığı. Bravo yalandan kanun çıkaran meclis ve onun denetçileri.

Bu kanunla aylarca övündünüz ama işte sonuç bu. Övünerek bir kesimin gözüne girdiniz.

Ancak ağlasanız da sızlansanız da bu kanun hiçbir işe yaramıyor.