Türk Telekom 2012 yılı rakamlarını açıkladı

Türk Telekom 2012 yılı rakamlarını açıkladı

TurkTelekomLOGOTürk Telekom 2012 yılını kapatan rakamlarını açıkladı. Türk Telekom, yaptığı açıklamada özellikle gelir artışlarını ön plana çıkardı. 2011 yılına kıyasla yüzde 6.4 oranında artan Türk Telekom gelirleri şirketin en önemli başarılarından biri olarak ön plana çıkıyor: Şirket 2012 yılını yaklaşık 12.7 milyar TL gelir elde etti. Faiz ve Vergi Öncesi Kar 5.1 milyar TL oldu. Baktığımızda bu yüksek karlılıkta çalışan bir Türk şirketi muhtemelen yoktur. Yüzde 40 karlılıkla çalışan şirket gerçekten Türkiye’nin tüm kurumlarına bu alanda örnek olmalı.

Şirketin bu dönem açıkladığı en önemli şeylerden biri de yatırım miktarı: 2012 konsolide yatırım tutarı 2.4 milyar TL oldu. Bu yatırımın 750 milyon TL’si Avea için yapılmış gözüküyor. Yatırımların en önemli sonuçlarından biri 4 milyon kişiye ulaşabilen saha dolabına fiber uçların götürülmesi olmuş. Evlere kadar götürülen fiberler şu anda otansiyel olarak 1.9 milyon kişiye ulaşabilir durumda.

Türk Telekom açıklamalarında en önemli vurgu, Avea’nın finansal durumuna yönelik yapılmış. Ancak Avea için tüm bilgiler verilmediği için glen ve gelmeyen bilgiler biz gazeteciler için sıkıntı yaratıyor. Tüm bilgiler geldiğinde Avea için her yönüyle bir değerlendirme yapmak daha doğru olacaktır. Gelirini büyük harflerle söyleyip karlılığını oransal olarak verip sayısal olarak istediğimizde borsaya açık olduğumuz için söyleyemiyoruz açıklaması inandırıcılıktan çok uzak.

Türk Telekom’un yine en dikkat çekici dikey ortaklıklarından biri de Sebit: Sebit eğitim alanında kullanılmak üzere yeni bir arama motoru geliştirmiş. Yenilikçi bir teknolojiye sahip bu ürün, bölgede bir ilk olmasının yanı sıra dünyada da öncü bir ürün olma niteliğini taşıyormuş. Sebit’in eğitim portalı Vitamin’in 50 milyondan fazla sayfayı ziyaret eden aylık 3 milyon farklı ziyaretçisi var.

BTK rakamlarıyla birlikte daha detaylı ve derinlemesine bilgileri sizlerle paylaşacağım…

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş