TeliaSonera “daha da” Türkleşiyor

Veysel_AralTeliaSonera, Avrasya operasyonlarının başına Kcell’in CEO’su Veysel Aral’ı getirdi. Aral, 13 ülkede çalışan TeliaSonera’nın 9 ülkedeki telekomünikasyon operasyonlarını yürütecek.

Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Moldova, Nepal, Özbekistan, Tacikistan ve Rusya’nın faaliyetlerinden sorumlu olacak, TeliaSonera’nın grup yönetimi üyesi de olan Aral böylece, TeliaSonera’nın global stratejisinde söz sahibi olan ilk Türk yönetici unvanını da elde etti.

Geçtiğimiz aylarda CEO’su bulunduğu Kazakistan’ın GSM şirketi Kcell’in Londra’da halka arzında etkin rol oynayan Veysel Aral’ın bu başarısının da şirket içinde yükselmesinde önemli rol oynadığı dile getiriliyor.

Teliasonera Başkan Vekili Per-Arne Blomquist, konuyla ilgili verdiği demeçte “Veysel Aral, Avrasya bölgesindeki en büyük operasyonumuzun CEO su olarak çok güçlü uluslararası deneyimlere sahip olan, bölgedeki kilit yöneticilerimizden. Geçtiğimiz Aralık ayında da   Londra’da çok başarılı bir halka arz operasyonu gerçekleştirdi. Kendisine Grup Yönetim Ekibi’ne hoş geldin diyorum”  dedi.

Aral’dan önce Avrasya Bölgesi Başkanlığı’nı yürüten Tero Kivisaari, Ekim 2012 yılından bu yana TeliaSonera’nın İskandinav ve Baltık ülkelerini kapsayan ve TeliaSonera Grubu’nun en önemli diğer iş birimini oluşturan Mobil Hizmetler  başkanlığını da birlikte  yürütmeye başlamıştı.

Bu noktada, bölgedeki Türk yönetici ağırlığı giderek arttığı göze çarpıyor. Daha önce bölgeye bakan Kivisaari’nin üstlendiği yeni görev zaten çok büyüktü ve şirketin içinde “bir değişim” bekleniyordu. Bu değişimle birlikte ortaya ilginç bir tablo çıktı. Türkiye’de Turkcell’in Türk kalması tartışmaları süredursun, TeliaSonera’nın Türkleşmesi gündeme geldi.

Veysel Aral 44 yaşında genç bir yönetici. ODTÜ Fizik Mühendisliği bölümü mezunu. 2007 yılında katıldığı TeliaSonera içinde 6 senede şirketin üç numaralı ismi haline geldi. Kazakistan’da baş başa sohbet etme imkanı da bulduğum Aral, deyim yerindeyse yatılı okuyarak, dişi ve tırnağıyla kazıyarak bugünlere gelmiş. Geçmişindeki Ericsson deneyimi onu “bazdan” GSMci yapıyor.

Aral, yeni göreviyle birlikte Kcell CEO’luğunu da bırakmayacak. Söylenenlere bakılacak olunursa yeni görevi için İstanbul merkezli çalışacak ama Almati’den de kopmayacak ve iki şehir arasında mekik dokuyacak.

Daha önce konuşma fırsatı yakaladığım Kuzey Avrupalı TeliaSonera yetkilileri Türk yöneticilerden çok memnun. Yine edindiğim kişisel izlenimlere göre Türk yöneticiler kolları sıvayıp bizzat işin içine daldığı ve insani ilişkileri çok kuvvetli olduğu için özellikle tercih ediliyor. Tabii ki bu coğrafya da bu gibi sebepler yüzünden Türklerden soruluyor.

Şimdi Kuzey Avrupalı gazetelerde şöyle haberler çıkabilir mi: TeliaSonera Türkleşiyor, Kuzey Avrupalı kalsın!