Türk Telekom beklenen ikinci değişimini açıkladı

Türk Telekom Grup KüreUzun zamandır Türk Telekom ne oluyor nerelere gidiyor, tüm hizmetleri kendi içinde bir yerde birleştirecek mi sorularının cevapları alışılmadık bir biçimde akşam saatlerinde gönderilen bültenle kamuoyuyla paylaşıldı…

Bültenden ve dedikodulardan anladığımız kadarıyla Türk Telekom, TTnet ve Avea’nın tüzel kimlikleri korunacak. Ancak tek noktadan hizmet verilecek.

Bu neden yapıldı? Çünkü teker teker baktığımızda oyunun en başından beri tekel gücünü en iyi kullanan TTnet dışında diğer şirketler çok da başarılı olamadı: Türk Telekom 2005 yılında 19 milyon aboneden 13 milyon civarına geriledi. Avea deseniz 2008 – 2013 yılları arasında 5 milyar liranın üstünde zarar etti. Yani bir şeylerin değişmesi gerekiyordu adım atılması şarttı.

Bu bakış açısıyla ilk adım grubun mobil ve sabit tüm bireysel satış faaliyetlerinin ortak yönetimi amacıyla yeniden tanımlanan ‘Bireysel Satış Genel Müdür Yardımcılığı’ görevine Hüseyin Balcı atanması oldu.

Hüseyin Balcı sağlam bir satışçı. 1997 yılından 2013 yılındaki Avea transferine kadar Ülker’in içinde bulunduğu Yıldız Holding bünyesinde çalıştı. Avea’da satıştan sorumlu genel müdür yardımcısı olmadan önce Ülker Ticaret AŞ’nin genel müdürüydü. O seviyeden Avea genel müdür yardımcılığına, bütün kariyerindeki yağ ve bisküvi olaylarına rağmen GSM dünyasına girmesi şaşırttı herkesi. Ama herşeyin birleştiği gün ortada sadece onun adı kaldı. Türk Telekom ve TTnet satışçıları bu konuda geride kaldı.

İkinci adımda bireysel müşteri hizmetleri var: Bu alanda tüm mobil ve sabit hat operasyonlarının müşteri ilişkileri birimlerinin yönetimi, yeni oluşturulan ‘Bireysel Müşteri Hizmetleri Genel Müdür Yardımcılığı’ çatısı altında birleştirildi ve bu göreve Orçun Onat atandı. Onat Migros kökenli bir üst yönetici. Avea’da müşteri hizmetlerinden sorumluydu ki bu da onun bir adım öne çıkmasına sebep oldu muhtemelen…

Kurumsal müşteri tarafında ise, grubun kurumsal pazarlama, kurumsal satış ve müşteri ilişkileri birimlerinin yönetimi ‘Kurumsal Ticari Genel Müdür Yardımcılığı’ çatısı altında birleştirildi. Bu göreve atanan isim ise Mehmet Ali Akarca oldu. Akarca Türk Telekom içindeki en yeni isimlerden biri. Koç.net gibi bir şirketin 2004 yılından yakın zamana kadar genel müdürlüğünü yaptı. Hatta ilginçtir Türk Telekom’un en büyük zorlayıcılarından olan TELKODER’de etkin rol oynuyordu.

TTNET Genel Müdürü Abdullah Orkun Kaya görevinden ayrıldı. Konuşuluyordu, sonunda oldu. Olur öyle demekten başta söyleyecek bir şey yok. TTNET böyle bir şirket işte. İnsanlar geliyorlar ve gidiyorlar.

TTNET CFO’su Kaan Aktan mevcut görev ve sorumluluklarına ek olarak, Grup entegrasyon programında TTNET için öngörülen organizasyonel yapının uygulanması sürecinde Genel Müdür görev ve sorumluluklarını üstlendi.

Çok zor zamanlar olan ve sürekli cezaların yağdığı şu günlerde boş olan Türk Telekom ‘Regülasyon Başkanlığı’ pozisyonuna Ramazan Demir atandı. 1972 doğumlu, MIT havası solumuş, şirket içinde 2009 yılından bu yana danışmanlık yapan bir isim. Muhtemelen geçiş dönemi içinde bu sorumluluk “emanet edildi” kendisine…  Yine de epeydir içeriyi bilmeyen biri olarak çok da ahkam kesmeyelim umarım ne kadar sürerse sürsün işinde başarılı olur…

Tüm Telekom operatörlerine ve Internet Servis sağlayıcılarına, toptan seviyede daha iyi hizmet vermek amacıyla “Toptan Satış Direktörlüğü” pozisyonu, Türk Telekomünikasyon A.Ş’de kalarak, Türk Telekom CEO’suna direkt bağlandı. Bu çok acayip. Türk Telekom yıllar sonra yeniden hem toptancı hem perakendeci mi olacak? Bunu göreceğiz.Madem böyle bir şey yapılabiliyordu neden TTNET ayrı bir şirket olarak açıldı? Bunu ilerleyen günlerde rekabet kurumu söylemlerine bakarak daha iyi anlayabiliriz…

Türk Telekom, Avea ve TTNET markalarının en etkin şekilde yönetilmesini sağlamak amacıyla Avea ve TTNET bünyesinde bulunan Pazarlama Genel Müdür Yardımcılığı görevleri, mevcut yönetim ekibi ile devam ediyor.

Türk Telekom CEO’su Rami Aslan, organizasyonel değişikliklerle ilgili şunları söyledi: “Müşteri odaklılık, rekabet gücümüzün kaynağıdır ve iş yapış şeklimizin merkezinde yer almaktadır. Müşterilerimize daha fazla değer sunmamızı sağlayacak entegrasyon projemizin ilk adımını bu Nisan ayında attık. Bugün attığımız adım ile mobil ve sabit hizmetlerimizde satış ve müşteri ilişkileri yönetimini birleştiriyoruz.”

Nisan ayında neler olmuştu? O zamanın öngörüeri ve söylemiyle okuyalım

 • Mehmet Ali Akarca, Türk Telekom ve TTNET kurumsal müşteri işimizin liderliğini yapmaya başladı.
 • Mert Başar, Türk Telekom ve TTNET bireysel pazarlamanın liderliğini TTNET Bireysel Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı olarak üstlendi.
 • Ali Yılmaz, Türk Telekom ve TTNET bireysel satış organizasyonlarının liderliğini yapmak üzere TTNET Bireysel Satış Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı.
 • Coşkun Şahin, Türk Telekom ve Avea’nın Teknoloji, Network ve Operasyon organizasyonlarının liderliğini Türk Telekom Teknoloji Başkanı sıfatıyla üstlendi.
 • Hakan Dursun, grup seviyesinde strateji fonksiyonuna Türk Telekom Strateji ve İş Geliştirme Başkanı sıfatıyla liderlik etti.
 • Fırat Yaman Er, grup seviyesinde yeni kurulan iş planlama fonksiyonunun liderliğini Türk Telekom İş Planlama Başkanı sıfatıyla üstlendi.
 • Metin Erhan, Grup seviyesinde satınalma organizasyonunun liderliğini Türk Telekom Satınalma Başkanı sıfatıyla üstlendi.
 • Bahattin Aydın, grup seviyesinde yeni kurulan insan kaynakları fonksiyonuna Türk Telekom İnsan Kaynakları Başkanı olarak liderlik etmeye başladı.
 • Ahmet Bülter, Türk Telekom Hukuk Başkanı olarak hukuk organizasyonuna liderlik etti.
 • Tevfik Fikret Karaman, Türk Telekom Saha Yönetimi Başkanı olarak saha yönetimi organizasyonuna liderlik etti.
 • Abdurrahman Güvenlioğlu, yeni kurulan destek hizmetleri organizasyonuna Türk Telekom Destek Hizmetleri Başkanı olarak liderlik etti