Türk Telekom finansal sonuçlarını açıkladı

Türk Telekom, 2011 birinci çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. 2011’in ilk çeyreğinde gösterdiği güçlü faaliyet performansı ile Grubun 2011 ilk çeyrek gelirleri geçen yılın aynı dönemine kıyasla %12 artarak 2.9 milyar TL olarak gerçekleşti. Aynı dönemde hem sabit hem mobil pazarlardaki yatırımlara hız verilirken birinci çeyrek itibariyle gerçekleşen yatırım 314 milyon TL oldu. Devam eden yatırımlarımızla Saha Dolabı ve Binaya Kadar Fiber (FTTN) 3 milyon haneye ulaştı ve bu sayede daha yüksek kota ve hızlar sunulabilir hale geldi.

Türk Telekom Grubu CEO’su Hakam Kanafani Türk Telekom’un 2011 birinci çeyrek sonuçlarına dair şu değerlendirmelerde bulundu:

“Şirketimiz 2011 ilk çeyreğinde gösterdiği performansla 2011 yılına iyi bir başlangıç yaptı. Türk Telekom Grup gelirleri yıldan yıla yüzde 12 artarak 2,9 milyar TL’ye yükseldi. FAVÖK’te yıldan yıla yüzde 20 büyüme elde edilirken FAVÖK marjı yüzde 44 oldu ve net gelir 609 milyon TL olarak gerçekleşti. Bu durum, tüm iş segmentlerinde elde edilen başarılı performansın sonucudur. Türk Telekom Grubu sağlam büyüme ve akıllı sermaye yatırımlarına ilk çeyrekte de devam etti. Müşterilerimizin sadakatini avantajlı tarifelerle artırırken dünya standartlarında hizmetler sunduk. Dahası, ilk çeyrekte bir önceki yıla kıyasla yüzde 54 daha fazla sermaye yatırımı yaptık. Devam eden altyapı ve teknoloji yatırımlarımız sadece büyümeyi desteklemekle kalmıyor aynı zamanda ülkemizin rekabet gücünü de artırıyor.

Sabit ses tarafında 2010 yılında sunulan Ev Avantaj paket tarifelerinin abone sayısı 6,4 milyona (tüm sabit ses abonelerinin yüzde 40’ı) ulaştı. Ayrıca sabit genişbant tarafında 2011 1. Çeyreğinde 95 bin yeni abone elde ederek 6,7 milyondan fazla ADSL hattına ulaştık. Saha dolabı ve binaya kadar fiber (FTTN) dâhil şebekeye yaptığımız ve şu anda 3 milyon haneye ulaşan yatırımlarımız sonuç vermeye başladı ve bu yatırımlar, ADSL müşterilerimize daha yüksek kota ve hızlar sunmamızı sağlıyor. Daha iyi hale gelen altyapı ve kaliteli hizmetlerimizle, yeni hizmetler sunmaya devam ediyoruz. 1 milyondan fazla müşterisi olan ödüllü ürünümüz Tivibu Web’in başarısını en son çıkardığımız Tivibu Ev (IPTV) ile sürdürüyoruz. Tivibu Web ve Tivibu Ev’in Türk Telekom Grubu içinde geliştirilmiş olmasından da memnuniyet duyuyoruz.

Mobil pazarda rekabet yoğunlaşırken satış ve pazarlama harcamaları da artıyor. Mobil şirketimiz Avea zor piyasa koşullarına rağmen abone sayısını ilk çeyrekte 200 bin artırdı ve geçen yılın aynı dönemine kıyasla FAVÖK seviyesini iki katına çıkardı. Avea gelir büyümesini sürdürdü ve müşteri tabanını 11,8 milyona çıkardı. Ana odak noktasının faturalı müşteriler olduğu pazarda, Avea faturalı abone bazını 5 milyona çıkardı. Yıldan yıla yüzde 16 büyümeye tekabül eden bu artış ile birlikte, karma Kullanıcı Başına Ortalama Gelir yenilikçi tarifeler ve Türk Telekom Grubunun çapraz satış faaliyetleri sayesinde yüzde 7 arttı.

Güçlü finansal performansımıza ek olarak 2011 yılının ilk çeyreğinde tanınırlığımızın artmasıyla uluslar arası arenada önemli ödüller kazandık. TivibuWeb için IP&TV World Forum ödülünü ve İngiltere’nin en önemli ödüllerinden biri olan Best Business Awards’da En Müşteri Odaklı Şirket ödülünü kazandık. Çok yakın zamanda açtığımız yatırımcı ilişkileri web sitesi ise IR Global Rankings’in “Avrupa’nın En İyi Yatırımcı İlişkileri Web Sitesi” ödülünü aldı.

Türk Telekom Grubu’nun başarısı yenilikçi ürün ve hizmetler, güçlü ve proaktif satış gücü ve başarılı müşteri ilişkilerini kapsayan geniş bir yelpazeye dayanır. Bu dönemde bize verdikleri sürekli destek için Türk Telekom Grubu ailesinin her bir üyesine ve ayrıca müşterilerimize, iş ortaklarımıza ve hissedarlarımıza teşekkür ederim.

Türk Telekom Grubu yakaladığı büyümeyi 2011 yılının devamında da artırarak sürdürecek güce sahiptir. Müşterilerimize her zaman daha iyi hizmetler sunmaya devam edeceğiz.”

Türk Telekom’un finansal tablolarından küçük anahtar bilgilere bakmak gerekirse:

  • Sabit telefonda 200 binlik bir azalma söz konusu. Buna karşın hat kapasitesi 21.2 milyon olarak duruyor
  • İnternet kullanıcı sayısı üç ayda 100 bin artmış
  • Üç ayda 923 yeni personel işe alınmış