Türk Telekom ilk kez Vodafone’un gerisine düştü

Sabit pazarda sadece konuşma süreleri değil, pazar penetrasyonu ve sabit abone sayısı da düştü. Türk Telekom abone sayısı 16.2 oldu ve ilk kez Vodafone’un da gerisine düşerek üçüncülüğe oturdu. Sabit pazar gelirleri 2005 yılında piyasanın Yüzde 80.5’ini oluştururken 2010 yılında bu oran yüzde 60.5’e düştü.

Sabit telefon ve kiralık hat gelirleri düzenli düşüşünü sürdürürken internet erişim gelirleri bir önceki yıla oranla yüzde 2.8 arttı. Türk Telekom’un konuşma dakikalarının arttığı 2010 yılı son çeyrekte sabit telefon gelirlerinin iki puan düşmüş olması, ücretsiz konuşma kampanyalarının başarısının önemli bir göstergesi olarak ortaya çıkıyor.

BTK verilerine göre sabit pazarda yapılan yatırımlar bir yıl öncesine oranla yüzde 10 düşüş göstermiş.

Toplam kullanım dakikası düşüş gösterse de kişi başı dakika kullanımı, yine yukarıda sözünü etiğimiz ücretsiz konuşma kampanyaları sayesinde ciddi bir artış göstermiş. Bunu çeyreklerde yapılan konuşmalardan da anlamak mümkün.

Bu arada Türk Telekom’a alternatif olan operatörler piyasa için küçük, kendileri için büyük bir artış yaşamışlar. Yüzdesel oranda bakıldığında Türk Telekom sene başından sonuna kadar yüzde 2.2 pazar kaybetmiş. Bu bakış açısıyla şehiriçi çağrı başlyatma konusunda yüzde 2.7 olan alternatif operatörler pazar paylarını neredeyse iki katına çıkarmış görünüyorlar. Ancak şehirlerarası’nda alternatif operatörler aynı kalmış hatta 2009 yılına göre yüzde 4’e yakın pazar kaybetmiş gözüküyorlar. Mobile doğru başlatılan trafikte alternatif operatörler pazarın yüzde 25’ini almış durumda. Ve giderek yükseliyorlar. Alternatif operatörler yurtdışına doğru trafikte ise en iyi çalışmalarını yüzde 29 yakalanmış durumda.

Yurtdışından döviz getiren, yurtdışı çağrılarının sonlandırılması pazarında alternatif operatörlerin kesin bir üstünlüğü var: Yurtdışından gelen her yüz dakikanın 62’sini bu operatörler getiriyor. Bu sabit telefonda sonlandırılan trafik. Mobil telefonda sonlanan daha pahalı trafikte ise alternatif operatörler yüzde 78’i yakalamış durumda ve pergel giderek açılıyor.