Mobil internet yüzde 265 büyüdü

İnternet kullanıcı sayısı Türkiye’yi özlenen yere doğru hızla getiriyor. Bir yıl içinde mobil ve sabit internet toplamda yüzde 27.5 artarken mobil internet inanılmaz bir hızla yüzde 265 büyüdü. Toplam internet kullanıcısı 8.7 milyona çıktı. Artışlarda henüç küçük ama gelecek vaadeden fiber ve kablolu internet yıllık düzeyde yüzde 25’in üstünde arttı.

Fiber kullanıcı sayısı 154 bine çıktı. Kablolu internet ise 273 binde.

Kimler hangi hattı kullanıyor sorusunun cevabı olarak karşımıza yüzde 64.3’lük oranla 8 megabit çıkıyor. Ancak BTK verileri içinde yüzde 64.3’ün ne kadarının 8 megabit, ne kadarının 8 megabite kadar olduğunun verisi yok. İkinci sırada ise yüzde 26.3 ile 1 megabitlik internet geliyor.

Toplam abone sayısına bakıldığında yüzde 5 kurumsal abone olduğu gözüküyor. Fiber internet, toplam pazarda payını yüzde 1 artırırken Mobil internet toplam pazarda yüzde 10’a yakın büyüdü. Türk Telekom’un ADSL bağlantısı ise yine toplam pazar payında yüzde 16’nın üstünde küçüldü.

Pazarda serbestleşmeyi sağlayacak bir aktör olarak gösterilen Yerel Ağın Paylaşıma Açılması, bu yıl çok işe yaramamış gibi görünüyor. Bu sene YAPA yöntemiyle 10 bin adet bağlantı satıldı.

Bu arada BTK, Avrupa Birliği’nin 15. izleme raporundan aktardığı bilgiye göre serbestleşme durumumuz da çok içaçıcı değil. AB ortalaması yüzde 45 yerleşik operatör, yüzde 55 alternatif operatörlerken, Türkiye’de bu rakam yüzde 86 Türk Telekom, yüzde 14 alternatif operatör olarak gözüküyor. Yine AB raporuna atfen sabit genişbant internnet kullanımının nüfusa oranı ortalaması AB’de yüzde 24.8 iken Türkiye’de yüzde 9.8 olarak ortaya çıkıyor.