Türk Telekom’da beklenen deprem gerçekleşti

tahsin-yilmaz.jpgTürkiye’nin öncü iletişim ve yakınsama teknolojileri şirketi Türk Telekom, üst yönetim yapılanmasında Grup CEO ve Genel Müdür görevlerinin birleştirilmesini içeren bir değişiklik gerçekleştirdi. Yeniden yapılanma kapsamında, Türk Telekom yönetim kurulu üyesi ve Oger Telecom CEO’su olarak görev yapan Rami Aslan, 10 Aralık 2013 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Türk Telekom CEO’su olarak atandı. Aslan, mevcut görevlerine ek olarak, Türk Telekom İcra Komitesi’ne ve grup şirketleri Avea ve TTNET’in yönetim kurullarına üye olarak atanacak.

Rami_AslanTürk Telekom Grup CEO’su olarak görev yapan Hakam Kanafani, Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Başdanışmanı olarak atandı. Kanafani, aynı zamanda Türk Telekom ve Grubun teknoloji şirketlerinin ve Oger Telecom ve Güney Afrika’da faaliyet gösteren Cell C (PTY) Limited’in yönetim kurulu üyesi olacak. Türk Telekom Genel Müdürü olarak görev yapan Tahsin Yılmaz ise, Oger Telecom Yönetim Kurulu Başkanı danışmanı olarak atandı.

Aynı İstanbul’un beklenen ha oldu ha olacak denen depremi gibi. Türk Telekom’da uzun zamandır beklenen deprem en sonunda gerçekleşti. Hakam Kanafani ve Tahsin Yılmaz görevden alındı. Bize gelen bilgilere göre burada da kalmaz, Yılmaz ile birlikte gelen kurumsal iletişim gibi CEO’ya bağlı birimler de oradan alınır… Bu değişikliğin sebebi neydi? Gelin birlikte TKNLJ stilinde konunun farklı yönlerini masaya yatıralım:

  • Mevcut Türk Telekom ekibi, TTNET bünyesinde iyi işler yaptığı için oraya atanan Tahsin Yılmaz ile birlikte geldi. Ekibin Yılmaz ile birlikte ayrılması kimseyi şaşırtmamalı.
  • Benzer değişimleri birçok alanda çok göreceğiz önümüzdeki günlerde. Çünkü 2002 yılından bu yana orada sapasağlam duran Binali Yıldırım artık yavaş yavaş elini eteğini çekiyor. Onun gitmesiyle bazı toprak kaymalarının yaşanması kaçınılmaz
  • Türk Telekom hiçbir zaman tam anlamıyla özel bir şirket olmadı. Kimse kendini kandırmasın. Orayı özel bir şirket haline dönüştürmeye çalışıp yıldız olmaya aday olanların birer yıldız gibi kaydığını da çok gördük.
  • Orada özelleşmeden bu yana kafaları kurcalayan sözleşme maddeleri varken, iktidarın etkisi bu kadar barizken, aynı anda iki tepe yöneticisinin (en tepenin) oradan ayrılması iktidarda da enteresan değişimlerin ön habercisi olabilir…
  • Ayrılanların danışman, başdanışman olması geleneği bu sefer de bozulmadı. Muhtemelen tazminat verilmemesi için her iki ayrılan isim de danışmanlık görevi yürütecek…
  • Yeni göreve gelen Rami Aslan, telekomun özelleştirilmesi döneminden bu yana o havayı soluyan bir Oger figürü… İlerleyen süreçte işe alma ve işten çıkarmaların yönü bize tepe yönetimin ayrılma sebepleri konusunda da fikir verecektir.

Bir minik şahsi not: Tahsin Yılmaz ile yakın sohbet imkanı buldum. Hem TTnet hem de Türk Telekom zamanlarında… Önemli işler yapmaya soyunacak biriydi. Yaptı da… Önemli adımları oldu. Ama bitişini göremedi. Sektörde tekrar karşımıza çıkacak bir isim olarak görüyorum onu. Şimdi en çok merak ettiğim konu: TTnet’te çalışırken onun Twitter aktivitelerini izlemek bir zevkti. Sonra Türk Telekom’da kendisi değil çalışanları yazmaya başladı. Şimdi ne olacak? Yeniden hesabını teslim edecekler mi Tahsin Yılmaz’a?